Związek Banków Polskich podpisał umowę o współpracy z DataWalk S.A.

Związek Banków Polskich podpisał umowę o współpracy z DataWalk S.A.
Fot. stock.adobe.com Tida
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dniu 29 marca 2024 r. Związek Banków Polskich podpisał umowę o współpracy z DataWalk, dzięki której, wykorzystując System DataWalk S.A., polski sektor bankowy zyskuje nowe narzędzia w walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. To także znaczące wzmocnienie działań FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa instytucji finansowych i ich klientów.

Dla Związku Banków Polskich, który zrzesza 106 banków komercyjnych, oddziały instytucji finansowych i banki spółdzielcze, obejmujących ponad 95% wartości aktywów sektora bankowego w Polsce, partnerstwo z firmą DataWalk S.A. nabiera szczególnego znaczenia.

Ta współpraca umożliwia ZBP dołączenie do grona światowych liderów, inwestujących w innowacyjną platformę opartą na grafowych technologiach i sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Raport Specjalny | Trendy Bankowości 2024 – KIR | Cyberbezpieczeństwo to nie yeti – istnieje, choć go nie widać

Związek Banków Polskich o znaczeniu cyberochrony sektora bankowego – AML

Dzięki temu, ZBP wzmacnia swoje możliwości w zakresie identyfikacji nadużyć finansowych oraz przeciwdziałania wykorzystywania sektora bankowego do popełniania przestępstw na szkodę banków i ich klientów.

– Bardzo się cieszę, że do kluczowych analiz, w tym związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępczości będziemy wykorzystywać najlepszą na świecie, polską technologię – powiedział Tadeusz Białek, prezes ZBP.

– W obecnych czasach sektor bankowy nie może sobie pozwolić na luki w identyfikacji nadużyć, omijanie sankcji czy umożliwianie prania pieniędzy przez przedstawicieli obcych mocarstw lub organizacji terrorystycznych.

Tego typu inwestycje bezpośrednio przekładają się na polityczne i ekonomiczne bezpieczeństwo naszego państwa i wzmacnia naszą reputację – instytucji finansowych, które chcąc być wolne od brudnych pieniędzy – dodał prezes ZBP.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Technologie | Forum Technologii Bankowych | Innowacyjne myślenie (2)

Platforma DataWalk wzmocni cyberbezpieczeństwo banków

–  To dla mnie ważne, że Związek Banków Polskich dołączył do grona instytucji wykorzystujących możliwości platformy DataWalk – powiedział Paweł Wieczyński, prezes zarządu DataWalk S.A.

– Jesteśmy polską firmą i wszystko co robimy dla globalnego bezpieczeństwa, chcemy, żeby było wykorzystywane także tutaj, w Polsce.

Podczas prowadzonych rozmów z ZBP, Pan Prezes Tadeusz Białek podkreślił, jak istotny jest w sektorze bankowym obszar bezpieczeństwa, w którym banki nie konkurują ze sobą, ale ściśle współpracują.

Tym bardziej cieszy mnie fakt, że właśnie w tym obszarze wspieramy polskie organy administracji rządowej, banki i inne instytucje finansowe, to jest ważna część naszej misji – dodał prezes DataWalk S.A.

Czytaj także: Cyberbezpieczeństwo: co świadczy o cyfrowej innowacyjności sektora bankowego?