ZUS uruchomił infolinię dla uchodźców / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України номер телефону 22 444 02 55

ZUS uruchomił infolinię dla uchodźców / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України номер телефону 22 444 02 55
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W poniedziałek, 21 marca 2022 roku, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego, poinformował ZUS.

Infolinia jest dostępna w dni robocze ‒ od poniedziałku do piątku ‒ w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów).

Інфолінія доступна у робочі дні – з понеділка по п’ятницю – з 8:00 до 18:00. Інфолінія про сімейні виплати для громадян України номер телефону 22 444 02 55.

Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.

Питання щодо сімейних виплат для громадян України також можна надсилати на електронну адресу UA@zus.pl

Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

‒ Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czytaj także: Składki do ZUS: pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie

Informacje w języku ukraińskim na stronie internetowej ZUS

Jak dodaje ZUS, również na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim.

‒ Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – podkreśla.

Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

Czytaj także: Polskie banki i ubezpieczyciele wspierają obywateli Ukrainy: darmowe konta, przelewy zagraniczne i polisy OC

ZUS pomaga również praktycznie

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300.

W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty zostały przekazane do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Czytaj także: Opieka medyczna dla obywateli Ukrainy w placówkach PZU Zdrowie / Медична допомога для громадян України

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS