Zmiany w taryfie opłat i prowizji wpłyną na wyniki mBanku w 2019 roku

Zmiany w taryfie opłat i prowizji wpłyną na wyniki mBanku w 2019 roku
Prezes zarządu mBanku Cezary Stypułkowski Fot. EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank podtrzymuje ambicję osiągnięcia wyniku za 2019 rok wyższego od ubiegłorocznego, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

Efekty zmian w taryfie opłat i prowizji #mBank będą widoczne w 2019 r. - informuje prezes @mBankpl Cezary #Stypułkowski

– Podtrzymujemy ogólny guidance, który był formułowany do tej pory. Chcielibyśmy oczywiście, aby był wyższy niż roku w ubiegłym, ale oczywiście trzeba być świadomym, że sektor bankowy, w tym i my jesteśmy zaskakiwani różnymi zdarzeniami – głównie po stronie regulatorów i obciążeń publicznych i w dzisiejszych warunkach bardzo trudno byłoby w sposób odpowiedzialny formułować progozę, która byłaby trwarda – powiedział Stypułkowski podczas konferencji prasowej. – Ambicją banku jest oczywiście mieć wynik lepszy niż w roku ubiegłym – dodał.

W połowie 2019 r. bank miał 495,65 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 705,88 mln zł zysku rok wcześniej.W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 473,57 mln zł wobec 705,65 mln zł zysku rok wcześniej.

W całym 2018 r. bank miał 1316,45 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1091,53 mln zł zysku rok wcześniej.

Efekty zmian w taryfie opłat i prowizji mBanku będą widoczne częściowo w 2109 r.

mBank oczekuje, że efekty wprowadzenia zmian w taryfie opłat i prowizji, które zaczną obowiązywać po 19 sierpnia będą miały częściowy wpływ na wyniki w 2019 roku, poinformował również prezes Cezary Stypułkowski.

– Wydaje nam się, że częściowo będzie to miało pozytywny wpływ w trakcie bieżącego roku. W roku bieżącym to nie będzie coś znaczącego. Rozłożone na 12 miesięcy mogą dać przyrosty, które zrekompnesowałyby część ubytków wynikających z tego, że mamy silne obciążenia publiczne – powiedział prezes podczas konferencji.

Dodał, że polski sektor bankowy będzie stawał przed perspektywą zwiększania opłat za niektóre realizowane aktywności.

W połowie czerwca mBank poinformował o wprowadzeniu zmian w taryfach opłat i prowizji, które będą obowiązywać od 19 sierpnia 2019 r. Bank podał wówczas, że powodem zmian w cennikach są przede wszystkim rosnące opłaty związane z funkcjonowaniem systemu gwarantowania depozytów i nadzoru.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

 

Źródło: ISBnews