Zgoda KNF na połączenie się czterech banków spółdzielczych

Zgoda KNF na połączenie się czterech banków spółdzielczych
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zezwoliła 15 kwietnia 2021 roku na połączenie Łódzkiego Banku Spółdzielczego (bank przejmujący) z Bankiem Spółdzielczym w Bełchatowie, Bankiem Spółdzielczym w Krośniewicach oraz Bankiem Spółdzielczym w Strykowie (banki przejmowane) - czytamy w komunikacie KNF.

Połączenie odbywa się za zgodą czterech Banków wyrażoną w stosownych uchwałach podjętych przez ich organy statutowe.

Wszystkie ww. Banki są uczestnikami Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB.

Łączenia banków spółdzielczych pozwalają na zapewnienie pełnej palety usług klientom oraz utrzymanie silnej pozycji rynkowej

Organy statutowe łączących się Banków zidentyfikowały najważniejsze szanse i bariery dalszego rozwoju poszczególnych Banków.

W wyniku tej analizy, zostały podjęte działania w kierunku połączenia, którego celem jest utworzenie wspólnej instytucji bankowej.

Czytaj także: Konwent na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej przyjął rekomendacje

W wyniku połączenia powstanie instytucja, która dzięki wykorzystaniu wzajemnego know-how oraz efektu synergii, zdolna będzie zaoferować właściwie skomponowany – nowoczesny i odpowiadający potrzebom klientów, wachlarz usług bankowych, po konkurencyjnych cenach.

Komisja Nadzoru Finansowego przyjmuje z uznaniem inicjatywy łączeniowe banków spółdzielczych, skutkujące tworzeniem silnych i bezpiecznych podmiotów

Jednocześnie, Bank będzie kontynuował usprawnianie metod zarządzania, w celu stałego podnoszenia efektywności wykorzystania lokalnych środków finansowych.

Czytaj także: Banki spółdzielcze wobec wyzwań 2021 roku, problemów kredytobiorców, cyfryzacji, kurczącej się liczby udziałowców

W sytuacji postępującego rozwoju nowoczesnych technologii oraz wzrostu oczekiwań klientów dotyczących udostępniania przez banki coraz nowszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań w tym zakresie, a także w obliczu rosnących wymagań stawianych bankom, w szczególności w zakresie ekonomicznym, technologicznym, jak i regulacyjnym, Komisja Nadzoru Finansowego przyjmuje z uznaniem inicjatywy łączeniowe banków spółdzielczych, skutkujące tworzeniem silnych i bezpiecznych podmiotów.

Organy statutowe łączących się Banków zidentyfikowały najważniejsze szanse i bariery dalszego rozwoju poszczególnych Banków

Łączenia banków spółdzielczych pozwalają na zapewnienie pełnej palety usług klientom oraz utrzymanie silnej pozycji rynkowej przez instytucje bankowe zdolne sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Czytaj także: Jakie są oczekiwania klienta banku spółdzielczego?

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF