Zdzisław Wojtera będzie kierował pracami zarządu Alior Banku do końca 2024 r.

Zdzisław Wojtera będzie kierował pracami zarządu Alior Banku do końca 2024 r.
Fot. stock.adobe.com / Robson90
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Alior Banku powierzyła wiceprezesowi Zdzisławowi Wojterze kierowanie pracami zarządu od 1 września do 31 grudnia 2024 roku, podał Bank.

Od 1 stycznia 2025 roku pracami Alior Banku będzie kierować Piotr Żabski.

Rada nadzorcza odwołała również Radomira Gibałę ze stanowiska wiceprezesa Banku z dniem 31 sierpnia 2024 roku.

Czytaj także: Alior Bank rozpoczyna prace nad nową strategią

Zdzisław Wojtera, wiceprezes zarządu Alior Banku kierujący pracami zarządu Banku

Zdzisław Wojtera, Alior Bank

Zdzisław Wojtera jest absolwentem cybernetyki i informatyki na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych Banking and Regional Economy na Radboud University w Holandii. Ukończył program dla wyższej kadry menedżerskiej Advanced Management Program na IESE Business School, specjalistyczny program finansowy Corporate Financial Strategy na INSEAD oraz Data Science na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Od ponad 30 lat związany z sektorem finansowym. Pracował w zarządach banków i spółek bankowych oraz radach nadzorczych specjalizując się w zarządzaniu finansami. Uczestniczył w transformacji sektora finansowego od początku zmian systemowych do teraźniejszości, czyli od momentu wydzielenia banków komercyjnych z NBP, aż po rozwój bankowości internetowej i platform mobilnych.

W latach 90., w ramach pracy w Powszechnym Banku Gospodarczym SA, był odpowiedzialny za restrukturyzację wielu przedsiębiorstw i spółek finansowych, które miały problemy z dostosowaniem modelu biznesowego do wymogów gospodarki wolnorynkowej. W ramach struktur banku PBG SA, jako wiceprezes zarządu, rozwijał spółkę PBG Leasing, a następnie na zlecenie PKO BP zakładał firmę leasingową PKO Leasing, dzisiaj największą firmę leasingową w kraju.

W latach 2002-2005 był wiceprezesem zarządu Banku Pocztowego, gdzie odpowiadał za finanse, restrukturyzację oraz wdrożenie nowego systemu informatycznego dla bankowości transakcyjnej.

Od 2005 r. związany z mBankiem, w którym pełnił role dyrektora nadzorującego obszar finansów, a ostatnio był odpowiedzialny za budowę i rozwój nowoczesnego systemu informacji zarządczej. Wykorzystuje najnowszą wiedzę i technologie, aby tworzyć nowoczesne finanse zorientowane na przyszłość, wspierające wdrażanie strategii biznesowej i korzystające z osiągnięć AI/ML.

Odwołany członek zarządu Alior Banku

Radomir Gibała był członkiem zarządu Alior Banku od czerwca 2021 roku. Odpowiadał za obszar finansów, relacje inwestorskie oraz nadzór nad spółkami zależnymi. Ekonomista i doświadczony menedżer, ma blisko 20-letnie doświadczenie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Jego praktyka obejmuje realizację projektów dla sektora finansowego oraz usług profesjonalnych z zakresu opracowywania i wdrażania strategii biznesowych oraz przygotowania i kontroli planów finansowych.

Przed dołączeniem do Alior Banku, Radomir Gibała związany był z Baker McKenzie, gdzie w latach 2012 – 2021 jako członek komitetu zarządczego był odpowiedzialny za doradztwo strategiczne, poprawę efektywności finansowej oraz za rozwój współpracy z instytucjami finansowymi.

W latach 2005 – 2012 pracował w Ernst & Young, gdzie jako menadżer był odpowiedzialny za doradztwo dla podmiotów z sektora usług finansowych. Wcześniej związany był z Bankiem BPH, gdzie zarządzał projektami w obszarze bankowości korporacyjnej.

Radomir Gibała ukończył finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia doktoranckie w zakresie nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent programów menedżerskich IESE Business School oraz INSEAD.

Czytaj także: Alior Bank z 585,91 mln zł zysku netto w II kw. 2024

***

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management.

Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r.

Aktywa razem banku wyniosły 90,13 mld zł na koniec 2023 r.

Źródło: Alior Bank, ISBnews