Zdaniem PARP drony szansą dla polskich MSP

„Polska ma potencjał, aby stać się ważnym graczem na rynku dronów. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę inżynierską, rozwijający się sektor IT i sprzyjające regulacje prawne (w oparciu o prawo unijne). Ważne jest jednak dalsze wspieranie rozwoju tej branży poprzez inwestycje w B+R, edukację i promocję polskich firm na rynkach zagranicznych.
Projekty takie jak Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) pokazują zaangażowanie w rozwój tej branży w Polsce” – czytamy w raporcie PARP.
Rozwój branży dronów stymuluje powstawanie ekosystemu innowacji, w skład którego wchodzą firmy technologiczne, instytuty badawcze, uczelnie, inwestorzy i organy administracji publicznej i będzie on wymagał zwiększenia nakładów na badania i rozwój, podkreślono w raporcie.
Branża dronów stymuluje rozwój pokrewnych sektorów, takich jak IT, robotyka, telekomunikacja, lotnictwo i materiałoznawstwo, podano także.
Czytaj także: Finansowanie wydatków na obronność przez polskie banki
Drony i stymulacja innowacji technologicznych
W raporcie wskazano, że branża dronów w Polsce stwarza znaczące możliwości dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą oferować specjalistyczne usługi z wykorzystaniem dronów w różnych branżach.
„Istotne znaczenie ma stymulowanie powstawania start-upów. Branża dronów jest bowiem atrakcyjna dla przedsięwzięć, które mogą rozwijać innowacyjne rozwiązania technologiczne i modele biznesowe. Wymaga ponadto interdyscyplinarnej współpracy i innowacyjnego podejścia, co sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i rozwiązań” – czytamy dalej.
Rozwój algorytmów autonomicznej nawigacji, uczenia maszynowego i widzenia komputerowego umożliwi dronom wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zadań bez ingerencji człowieka, podano w raporcie.
„Rozwój technologii sprawi, że oprócz już istniejących zastosowań, drony będą wykorzystywane w coraz to nowszych obszarach, takich jak np.:
– medycyna (transport leków, krwi i organów do trudno dostępnych miejsc),
– logistyka miejska (dostawy towarów w miastach, optymalizacja tras i redukcja korków),
– ochrona środowiska (monitorowanie stanu lasów, wykrywanie zanieczyszczeń, ochrona gatunków zagrożonych),
– energetyka (inspekcje linii energetycznych, turbin wiatrowych i paneli słonecznych)” – czytamy dalej.
Czytaj także: Polskie firmy zainteresowane nowoczesnymi technologiami mają problemy z dostępem do kapitału, gorzej jest tylko w Rumunii
Sto tysięcy dronów na polskim niebie
Wizję rozwoju europejskiego rynku dronów przedstawiono w przyjętej przez Komisję Europejską (KE) strategii dotyczącej dronów 2.0276.
Podstawą tej strategii są unijne ramy bezpieczeństwa w zakresie eksploatowania dronów i określania wymogów technicznych dotyczących tego rodzaju urządzeń. Ramy te są najbardziej zaawansowane na świecie.
Polska wyróżnia się na tle innych krajów UE pod względem liczby rejestrowanych operatorów dronów, a liczba dronów w polskiej przestrzeni powietrznej w 2021 roku wynosiła 100 tysięcy.