Zbigniew Jagiełło szefem rady nadzorczej MCI Capital

Zbigniew Jagiełło szefem rady nadzorczej MCI Capital
Zdjęcia: Justyna Radzymińska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowym szefem rady nadzorczej MCI Capital, funduszu private equity zostanie Zbigniew Jagiełło. Były prezes PKO Banku Polskiego obejmie w funduszu także funkcję senior advisor, czytamy w informacji prasowej MCI Capital.

– Dołączenie Zbigniewa Jagiełły do Grupy MCI Capital to dla nas wielkie wsparcie. Należy on do najbardziej rozpoznawalnych postaci świata finansów w Polsce i naszej części Europy oraz ma ogromne doświadczenie w zakresie transformacji cyfrowej. Pod jego kierownictwem PKO Bank Polski przekształcił się tak naprawdę w nowoczesny fintech z licencją bankową. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej nominacji MCI Capital umocni swoją pozycję jako czołowy fundusz w Europie Środkowo-Wschodniej, zaś plany ekspansji w obszarze digital privateequity zyskają nową dynamikę – mówi Tomasz Czechowicz, prezes zarządu MCI Capital ASI SA i dominujący akcjonariusz spółki. 

– Objęcie nowych funkcji w MCI Capital to dla mnie prawdziwa przyjemność. Od wielu lat z podziwem obserwuję rozwój funduszu i prowadzone przez tę firmę inwestycje w cyfrową gospodarkę. Wierzę, że moje doświadczenia w bankowości oraz z rynków kapitałowych pomogą w dalszym rozwoju MCI jako lidera private equity w regionie – mówi Zbigniew Jagiełło. 

Zbigniew Jagiełło pełnił funkcję prezesa zarządu PKO Banku Polskiego w latach 2009 – 2021. Za jego kadencji PKO stał się liderem polskiej bankowości oraz awansował na pierwsze miejsce na liście najwyżej wycenianych polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jagiełło był także inicjatorem powstania Polskiego Standardu Płatności BLIK opartego na aplikacji mobilnej IKO, która dwukrotnie, w 2018 i 2019 roku, zwyciężyła w rankingu Retail Banker International obejmującym aplikacje mobilne banków z całego świata.

Był także twórcą transformacji technologicznej PKO Banku Polskiego, która pozwoliła zarządzanej przez niego spółce osiągnąć pozycję lidera bankowości mobilnej w kraju z 25 proc. udziałem w rynku. Pomysłodawca powołania Operatora Chmury Krajowej.

Od 1995 roku jest pracownikiem instytucji rynku kapitałowego. Karierę rozpoczynał w Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A., od 1998 roku jako wiceprezes zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A.

W 2000 roku objął funkcję prezesa Pekao/Alliance TFI S.A. W 2001 roku, po połączeniu Pekao/Alliance TFI S.A. z Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych S.A. powołany na prezesa zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. i Pioneer Pekao Investment Management S.A. 

Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów oraz Rotterdam School of Management Erasmus University.

MCI Capital jest wiodącym funduszem private equity zorientowanym na technologię, działającym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i zarządzającym funduszami evergreen.

MCI koncentruje się na firmach, dla których cyfryzacja jest podstawą modeli biznesowych

Źródło: MCI Capital