Zastępca Prezesa Banku Spółdzielczego w Zgierzu o konkurencji spoza branży bankowej
„To co zwróciło moją uwagę, to stwierdzenie profesora Płoszajskiego, że konkurentów musimy szukać poza branżą bankową” – powiedziała Jolanta Sochaczewska.
Na pytanie, co będzie chciała zmienić w Banku Spółdzielczym w Zgierzu skoro jest przekonana, że dla Banków Spółdzielczych wkrótce konkurencją będą już nie tylko Banki Komercyjne, ale zupełnie inne podmioty nasza rozmówczyni stwierdziła, że w podejściu do przedsiębiorców, samorządowców i klientów indywidualnych Bank będzie starał się do nich docierać przy pomocy narzędzi i metod, które klienci preferują, których oczekują wykorzystując lokalny charakter Banku.
Zmiany demograficzne a bankowość spółdzielcza
Odnosząc się do prezentacji prof. Lecha Kurklińskiego poświęconej niekorzystnym trendom demograficznym w Polsce Jolanta Sochaczewska przyznała, że Zgierz i jego okolice to obszary szczególnie dotknięte procesem depopulacji.
To zjawisko będzie miało istotny wpływ na warunki działania Banku Spółdzielczego w Zgierzu. Trendy demograficzne nie tylko ograniczają liczbę klientów Banku, ale także pomniejszają bazę członkowską Banku Spółdzielczego w Zgierzu.
Jej zdaniem w tej chwili sposobem na odbudowanie bazy członkowskiej jest utrzymywanie bliskich kontaktów z klientami, ich edukacja, pokazywanie na czym polega bankowa spółdzielczość, jakie korzyści daje bycie członkiem banku i zachęcanie klientów do wstępowania w szeregi udziałowców banku.
Konsolidacja banków spółdzielczych
Mówiąc o konsolidacji Banków Spółdzielczych Jolanta Sochaczewska uznała, że takie procesy będą miały miejsce w przyszłości.
Zwróciła uwagę na rolę Banków Zrzeszających, które mogą konsolidować poszczególne aktywności pojedynczych Banków Spółdzielczych pozostawiając im pewną autonomię, co pozwoli wykorzystywać ich lokalny charakter i znajomość rynku, i w efekcie z powodzeniem przetrwać na rynku.