Zasady Odpowiedzialnej Bankowości. Opublikowano drugi dwuletni raport z postępu prac
Dokument jest zestawieniem aktualizacji postępów poczynionych przez ponad 200 banków-sygnatariuszy we wdrażaniu zasad. Wykorzystane są w nim również dane z rocznych raportów z pierwszych trzech lat działalności.
Członkowie PRB reprezentują około 1/2 światowych aktywów bankowych, ale inicjatywa w dalszym ciągu cieszy się ograniczonym poparciem wśród głównych amerykańskich banków.
Natomiast niemal wszystkie banki chińskie, japońskie i europejskie znajdujące się na liście 20 największych banków na świecie są członkami tej inicjatywy.
Czytaj także: BIK we współpracy z Deloitte tworzy platformę ESG dla sektora bankowego
Zrównoważony rozwój: sukcesy sektora bankowego
Raport zawiera także niezależną opinię Organu Doradczego Społeczeństwa Obywatelskiego, którego zadaniem jest wspieranie banków-sygnatariuszy we wdrażaniu Zasad i ocenianie postępów. Wkład 12 członków tego grona reprezentuje interesariuszy z różnych regionów i kluczowych obszarów zrównoważonego rozwoju.
W raporcie podkreślono osiągnięcia banków-sygnatariuszy w zakresie włączania do swoich strategii zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, takich jak łagodzenie zmian klimatycznych, przekształcanie struktur zarządzania, wyznaczanie celów oraz opracowywanie innowacyjnych produktów i podejść do zarządzania ryzykiem.
Członkowie PRB zobowiązują się m.in. do wzmacniania swojego pozytywnego wpływu oraz łagodzenia negatywnego wpływu na społeczeństwa i środowisko, w którym działają, a także do wdrażania skutecznych procesów zarządzania.
Jak wynika z raportu sygnatariusze nie robią jednak wystarczająco dużo, aby np. powiązać politykę wynagrodzeń z wynikami w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ciągu czterech lat od uruchomienia inicjatywy jedynie 38 proc. z 325 banków uzależniło wynagrodzenia od wskaźników związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Zarówno rada doradcza społeczeństwa obywatelskiego PRB, jak i jej organ zarządzający podkreśliły luki w wynagrodzeniach, zauważając potrzebę położenia w przyszłości większego nacisku na tę dziedzinę.
Banki PRB radziły sobie za to lepiej pod względem wskaźników zarządzania innych niż wynagrodzenie. 98 proc. sygnatariuszy ustanowiło struktury zarządzania obejmujące nadzór nad kwestiami zrównoważonego rozwoju, znacznie przekraczając średnią dla sektora bankowego, która wynosi 22 proc.
95 proc. sygnatariuszy posiadających aktywa o wartości od 100 miliardów do 1 biliona dolarów posiada system zarządzania na szczeblu zarządu w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju.
Ten odsetek spada do 47 proc. w przypadku banków z aktywami poniżej 1 miliarda USD.
Czytaj także: Future w ING – nowe konto wspierające zrównoważony rozwój
Cel: łagodzenie zmian klimatycznych
Większość banków, ok. 87 proc. sygnatariuszy, jako obszar wpływu określiła łagodzenie zmiany klimatu, a następnie kondycję finansową i włączenie społeczne, które wybrało blisko 80 banków. Najmniejszym poparciem z ich strony cieszyła się adaptacja do zmiany klimatu. Mniej niż pięć banków zgłosiło ją jako swój priorytet.
Większość sygnatariuszy PRB nie spełniła jednak nawet sztandarowego wymogu inicjatywy, tj. przyjęcia dwóch celów w oparciu o wybrane przez nich obszary oddziaływania. Zrobiło to jedynie 38 procent.
Tymczasem sygnatariusze PRB mają cztery lata na rozpoczęcie identyfikowania obszarów wpływu i przyjęcie celów, po upływie których ryzykują usunięcie z grupy w przypadku stwierdzenia „trwałego i niewyjaśnionego braku usunięcia niedociągnięć”.
Ok. 38 procent sygnatariuszy przyjęło jeden cel, podczas gdy 23 proc. było wciąż w trakcie formułowania swojego celu.
Oznacza to, że około 100 banków, które początkowo dołączyły do PRB w 2019 r., będzie teraz ocenianych pod kątem tempa ich postępów w osiąganiu celów w zakresie wpływu z kolejnego cyklu raportowania.
W ujęciu regionalnym tematyka społeczna była bardziej popularna wśród banków z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu w porównaniu do instytucji z Ameryki Północnej, Europy oraz Azji i Pacyfiku.
Wszyscy sygnatariusze są zobowiązani do składania raportów rocznych do PRB, a informacje zwrotne przesyłane są bezpośrednio do kierownictwa banków.
Pełny raport z postępu nad wdrażaniem Zasad Odpowiedzialnej Bankowości.