Zamieszkać w domu, ale nie za miastem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.02.250xAlternatywą dla budowy domu pod miastem jest okazyjnie kupiony segment albo przeprowadzka do willi miejskiej

Choć nieruchomości tanieją, ceny domów są wciąż za wysokie dla wielu osób, które o nich marzą. Według danych Domiporta.pl w Warszawie średnia cena ofertowa metra kwadratowego domu w ciągu ostatniego roku spadła o 2,68 proc. Analitycy obliczają, że znacznie większa obniżka miała miejsce we Wrocławiu – ponad 8 proc. i w Poznaniu – 5,4 proc.

Większości osób myśl o własnym domu kojarzy z wyprowadzką za miasto, bo samodzielna budowa kilkadziesiąt kilometrów od aglomeracji jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Zniechęcać do niej mogą przede wszystkim późniejsze długie dojazdy. Największy wydatek to zakup gruntu. Działki w centralnych obszarach miast osiągają zawrotne ceny, przy których ceny parceli podmiejskich wydają się śmiesznie niskie.
Zaletą wyboru miejskiej lokalizacji jest dostęp do pełnej infrastruktury zarówno budowlanej, jak i społecznej. Nie musimy walczyć o odrolnienie gruntów, czy osuszenie terenu i podłączenie mediów czasem nawet przez kilka lat.

Z drugiej strony zakup domu w mieście wiąże się z niemałym wydatkiem. Najniższe ceny mają budynki z lat 70. i 80 o charakterystycznej dla tego okresu klockowej bryle. Najszybciej nowych właścicieli znajdują zaś nieruchomości na obrzeżach miast, wybudowane po 2000 roku, szczególnie jeśli mają niewielki metraż i położone są w miejscach o rozwiniętej infrastrukturze z dobrą komunikacją.

Gotowy w Warszawie za ponad 7,5 tys. zł/mkw.

Za metr kwadratowy gotowego domu w stolicy trzeba zapłacić średnio 7554 zł (dane Domiporta.pl). Dlatego według analizy portalu, Warszawiacy poszukają ich przede wszystkim w Wawrze, gdzie można znaleźć najtańsze oferty w mieście. Największe wzięcie mają nieduże domy o powierzchni do 170 mkw. na działkach 250-500 mkw. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową kupującym trudniej jest zdobyć finansowanie na większe nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się te w mniej kosztownej zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Z danych serwisu Oferty.net wynika, że najtańsze stołeczne oferty deweloperskie znajdziemy w Białołęce i Wawrze. W Białołęce deweloperzy oferują niemal setkę domów i segmentów w średniej cenie 4124 zł/mkw. W Wawrze przeciętna stawka jest jeszcze niższa i wynosi 3931 zł/mkw., a wybór większy, bo w tej dzielnicy wystawionych do sprzedaży jest prawie 150 ofert.

Zdarza się, że deweloperzy podobnie jak w segmencie mieszkaniowym, na nieruchomości jednorodzinne także wprowadzają bardzo atrakcyjne promocje cenowe. W pobliżu Wału Miedzyszyńskiego Barc Warszawa SA. oferuje gotowe segmenty w kwocie o 200 tys. zł niższej niż poprzednio. Decydując się na zamieszkanie w utrzymanej w bardzo nowoczesnym stylu inwestycji o nazwie Osiedle Przytulne przy ulicy Kadetów można zyskać nawet 20 proc. rabatu. Za 784 tys. zł dostaniemy tam segment z rozległymi tarasami o powierzchni ponad 160 mkw.

A może willa miejska

Jeszcze jednym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wyprowadzać się z miasta jest zamieszkanie w willi miejskiej. W prawdzie mamy dodatkowych sąsiadów, ale podobnie jak w przypadku segmentów, komfort zamieszkania nie odbiega znacznie od tego, jaki daje dom jednorodzinny i nie musimy rezygnować z uroków miejskiego życia.

W Polsce tego typu budownictwo ma swoją historię. W Warszawie miejskie wille powstawały już przed wojną na Ochocie, Mokotowie, Żoliborzu, Włochach, Sadybie. Willowy charakter miały i mają też niektóre rejony Wawra. Nawet już przed I wojną światową czyniono próby realizacji założeń miast – ogrodów, czego efekty widzimy dziś w podwarszawskim Milanówku, Konstancinie i Podkowie Leśnej.

Teraz deweloperzy wracają do budowy willi miejskich, w których oferowanych jest po kilka wygodnych apartamentów. Takie inwestycje zapewniające wiele wygód realizowane są na Bielanach, we Włochach, czy na Mokotowie.

Często ich atutem jest usytuowanie w pobliżu atrakcyjnych terenów zielonych, a ruch kołowy wewnątrz osiedla odbywa się tylko pod powierzchnią ziemi. Niestety za wygody trzeba słono płacić. Trudno będzie znaleźć w Warszawie ofertę w cenie poniżej 1 mln zł.

Źródło: Barc Warszawa S.A.