Zakup mieszkania wakacyjnego: na co powinien zwrócić uwagę inwestor?
Polacy z roku na rok coraz częściej jeżdżą na wakacje. W 2018 roku 47,73 mln razy Polacy wybrali się na wypoczynek. W 2017 roku 45,95 mln razy, czyli liczba ta wzrosła o 3,9%. Ta rosnąca tendencja wzbudziła zainteresowanie inwestorów, którzy coraz częściej jako lokatę swojego kapitału wybierają apartamenty wakacyjne. Na co jednak inwestorzy powinni zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru obiektu?
Przede wszystkim: lokalizacja
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru apartamentu jest jego lokalizacja. Badanie Ministerstwa Sportu i Turystyki wskazało, że najczęściej odwiedzanymi przez Polaków województwami są pomorskie (13,5%) oraz małopolskie (13,1%). Dlatego wakacyjna nieruchomość nad morzem, czy w górach jest rentowna. – Jastrzębia Góra, Kołobrzeg, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska – to tylko niektóre miasta cieszące się stałym zainteresowaniem turystów, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami na zakup nieruchomości. Ważnym aspektem jest także, aby nadmorskie kurorty sąsiadowały z plażą czy kąpieliskiem, zaś górskie resorty były w pobliżu stoków, wyciągów narciarskich, szlaków i schronisk, czy basenów termalnych – mówi Wojciech Konferowicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Inwestycji Deweloperskich marki Sun & Snow Real Estate.
Polacy najchętniej chcą spędzać wakacje na północy i na południu Polski. – Rozpatrując lokalizację naszej inwestycji, warto wziąć także pod uwagę sąsiedztwo. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poza atrakcjami czekającymi na nas na miejscu, będziemy mieli możliwość odwiedzenia pobliskich miejsc, które urozmaicą nasz wyjazd. np. Białka Tatrzańska, która jest nie tylko urokliwa, ale też świetnie położona. Jest to jedna z największych i najszybciej rozwijających się baz narciarskich w Polsce. Znajduje się tam ponad 14 km tras narciarskich, 60 km ścieżek turystycznych i przyrodniczych. W dodatku mamy stąd tylko 5 km do sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej i 21 km do Zakopanego – zimowej stolicy Polski – tłumaczy Konferowicz.
Myślenie strategiczne to klucz do przyszłego sukcesu
Kolejnym aspektem, na który powinni zwrócić uwagę inwestorzy, jest stopa zwrotu. Wysokość opłat przy standardowym wynajmie mieszkania w dużych miastach miesięcznie wynosi około 2000 złotych. To stała suma, niezależnie od liczby osób rezydujących. Przy wynajmie apartamentu wakacyjnego wysokość opłat liczy się za każdą osobę, przynosząc kilkukrotnie wyższy zysk właścicielowi. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że aż 67% Polaków wyjeżdża na wakacje z partnerem/partnerką, 36% z dziećmi, a 21% ze znajomymi.
– Nie trzeba inwestować w ogromne apartamenty, by była to inwestycja opłacalna. Bardzo często turyści wolą zatrzymać się w przytulnej kawalerce. Wielkość apartamentów oferowanych przez Sun & Snow często zaczyna się już od 20 m2. W zależności od wielkości ceny za metr kwadratowy zaczynają się już od nawet 4 700 złotych więc jest to świetna lokata też dla osób prywatnych, które szukają czegoś w mniejszym budżecie – dodaje Konferowicz.
Atrakcje dla dużych i małych
Kolejną ważną kwestią, którą powinien rozpatrzeć potencjalny inwestor są udogodnienia wewnątrz – tzw. atrakcje. Warto podkreślić, że powinny być to zarówno atrakcje dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podróżujący coraz częściej tuż obok standardu pokoi zwracają uwagę na to czy na miejscu będą mogli zjeść posiłek, czy skorzystać z basenu i innych udogodnień. Apartamenty Sun & Snow dysponują pokojami zabaw, gdzie rodzice mogą zostawić dziecko, gdy będą potrzebować chwili dla siebie. Maluch będzie miał okazję do poznania nowych kolegów i koleżanek, a rodzice w tym czasie skorzystają z basenu, sauny, restauracji czy mini spa. W dodatku wypoczynek w apartamencie jest przyjemnością niezależną od pogody – nieważne, czy na zewnątrz pada, czy jest zimno – wewnątrz zawsze będzie przytulnie i bezpiecznie, dlatego np. Jastrzębia Góra Resort może się pochwalić stałym obłożeniem nawet do 160 dni w roku.