Zagrożeń wciąż przybywa

Zagrożeń wciąż przybywa
Prof. Stanisław Kasiewicz. Źródło: SGH
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ostatnich kilku latach sektor bankowy został dotknięty niewyobrażalną plagą zagrożeń o charakterze makroekonomicznym, sektorowym i mikroekonomicznym. 2022 jest rokiem przedwyborczym, co skłania rząd do poszukiwania populistycznych decyzji dla uzyskania aprobaty elektoratu. Powstaje pytanie, jaki kierunek działań winny przyjąć zarządy banków, aby przetrwać ten wyjątkowo trudny okres, gdy na wiele z tych zagrożeń nie mają żadnego lub istotnego wpływu, pisze prof. Stanisław Kasiewicz.

Badania prowadzone nad konkurencją cyfrową banków dowodzą, że „cichym motorem” ich rozwoju jest system zarządzania ryzykiem.

Z tej perspektywy zarządy banków mają do wyboru prowadzenie skrajnej polityki konserwatywnej bądź realizację ekspansywnej polityki zarządzania nowymi ryzykami.

Strategia konserwatywna

Przyjęcie strategii konserwatywnej wymaga całkowitego porzucenia działań i transakcji, które nie mają szansy być komercyjne, co zapewne spotka się z krytyką władz i negatywnymi opiniami mediów.

Powstaje jednak ryzyko, że wzrost przychodów lub zysków okaże się dużo niższy niż w pierwszej połowie 2022 r., zostaje za to zachowana bezpieczna i zdrowa rynkowa część działalności banków.

Strategia ekspansywna

Strategia ekspansywna uzasadniona jest tym, że już zidentyfikowane ryzyka społeczne, środowiskowe czy klimatyczne kreują niemal dziewiczy obszar konkurowania.

Wymaga ona określenia nowej roli zarządzania ryzykiem, wykorzystania nowych technologii, wdrożenia innowacji organizacyjnych i posiadania adekwatnej kultury ryzyka.

Jest wielką szansą, ale równocześnie niezbędna jest modyfikacja kluczowych etapów zarządzania ryzykiem, w tym także trafnego ustalenia priorytetowych ryzyk i przyjęcia atrakcyjnego systemu motywacyjnego.

Nie można też pominąć ważnych czynników, jakimi są: dojrzałość cyfrowej transformacji, posiadanie utalentowanych pracowników i akceptacja działań w warunkach wysokiego ryzyka i niepewności.

Prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz,

Szkoła Główna Handlowa.

Komentarz pochodzi z Miesięcznika Finansowego BANK, lipiec 2022

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK, aleBank.pl