XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Rynek mieszkań na wynajem wspierają cudzoziemcy
Wniosek, płynący z danych opublikowanych przez Eurostat jest jednoznaczny: odsetek Polaków, którzy są zainteresowani najmem, powoli, ale konsekwentnie się zmniejsza. Tę lukę w chwili obecnej znakomicie zapełniają pracownicy z różnych stron świata, głównie z Ukrainy. Przedstawiciel PFR przypomniał, iż w 700 tysięcznym Wrocławiu obecnie oficjalnie pracuje około 50 tysięcy obcokrajowców, drugie tyle funkcjonuje najpewniej w szarej strefie. Należy jednak pamiętać, iż cudzoziemscy pracownicy z reguły napędzają popyt na lokale najsłabszej jakości, mieszkając grupowo w niewielkich mieszkaniach poniżej standardu.
– Druga grupa najemców, czyli przedstawiciele klasy średniej, nie mają wpływu na wzrost cen najmu – przekonywał Jerzy Sobański, wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: klimat sprzyja inwestycjom >>>
Jak ewentualna recesja wpłynie na rynek mieszkań na wynajem?
Jednym z największych wyzwań dla rynku jest zbliżający się kryzys lub przynajmniej możliwe do przewidzenia w ramach cyklów makroekonomicznych spowolnienie. Jak ewentualna recesja wpłynie na rynek mieszkań na wynajem?
– Nie bójmy się kryzysu, on i tak nadejdzie. Cieszyłbym się, że jesteśmy na fali wznoszącej – wskazał Jacek Kusiak, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik”.
Przypomniał on również, iż uwarunkowaniom makroekonomicznym towarzyszą obecnie radykalne zmiany w obszarze technologii, które gruntownie przekształcają kolejne sektory.
– W konsekwencji procesy migracyjne również mogą się radykalnie zmienić – powiedział Jacek Kusiak. Należy również pamiętać, iż na polskim rynku wciąż mamy do czynienia z potężnym deficytem mieszkań, co oznacza poważny potencjał także i dla wynajmujących.
– Spowolnienie może przynieść wzrost najemców. W warunkach kryzysowych trudniej kupić mieszkanie, bo coraz mniej ludzi na to stać – zaznaczył Jan Dziekoński, prezes firmy Mzuri Investment.
Procesy demograficzne determinują kształt ryku nieruchomości
Zjawiskiem determinującym kształt rynku mieszkaniowego są także procesy demograficzne. Według oficjalnych statystyk, w roku 2030 polskie społeczeństwo zrówna się z niemieckim pod względem struktury wiekowej. Problem w tym, czy seniorzy będą zainteresowani wynajmem na rynku komercyjnym.
– Obecnie w zasobie mieszkań na wynajem brakuje udogodnień dla osób starszych – zaznaczył Bartosz Turek, analityk z Open Finance.
Jest też inna różnica między rynkiem po obu stronach Odry.
– Polscy właściciele mieszkań zbyt bogato wykańczają lokale – zauważył Paweł Sztejter, wiceprezes REAS Sp. z o.o.
Podobnie postrzega polski rynek Jacek Kusiak.
– W Niemczech lokator może zniszczyć tylko szyby ściany i podłogi, u nas otrzymuje wszystko, łącznie z pełnym umeblowaniem i sprzętem – mówił.
Problem w tym, że na polskim rynku zaledwie 7 – 10% lokali przeznaczonych jest pod wynajem profesjonalny. Reszta to tzw. najem okazjonalny, gdzie właściciel może rozwiązać umowę na przestrzeni kwartału.
– Społeczeństwo nie jest wyedukowane, tak od strony właścicieli jak i najemców – podsumował Jan Dziekoński.