XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Raport AMRON-SARFiN, czyli wiele powodów do optymizmu

XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Raport AMRON-SARFiN, czyli wiele powodów do optymizmu
Fot. Marzena Stokłosa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rynek kredytów hipotecznych odnotował kolejny znakomity okres. W trzecim kwartale tego roku zawarto przeszło 52 tysiące nowych umów na łączną kwotę 13 mld zł - takie dane podaje najnowsza, trzydziesta siódma już edycja ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości AMRON-SARFiN.

Rynek kredytów hipotecznych odnotował kolejny znakomity okres. W trzecim kwartale tego roku zawarto przeszło 52 tysiące nowych umów na łączną kwotę 13 mld zł #KredytyHipoteczne #AMRON #KFNM

Prezentacja tego opracowania tradycyjnie już zapoczątkowała drugi dzień obrad Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. To wynik nieco gorszy aniżeli w kwartale wcześniejszym, jednak sytuacja taka podyktowana jest czynnikami sezonowymi.

– III kwartał przynosi zawsze gorsze wyniki, ponieważ następuje bezpośrednio po okresie wakacyjnym – przypomniał Jerzy Ptaszyński, dyrektor Działu Badań i Obsługi Rynku Nieruchomości w Centrum AMRON.

Czytaj także: Wartość nowych kredytów hipotecznych spadła w III kw. Wyniki za cały rok na poziomie nienotowanym od 10 lat?

Należy jednak podkreślić, iż w tym roku ów trend sezonowy miał znacznie mniejsze znaczenie niż w latach ubiegłych. Liczba nowo zawartych umów zmniejszyła się w porównaniu z drugim kwartałem o 3%, a ich łączna wartość była niższa jedynie o 1,24 % w zestawieniu z okresem od kwietnia do czerwca.

Prawdziwą dynamikę rynku pokazuje jednak zestawienie wyników za 3 kwartał 2018 i 2017 roku.

– Mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem wartości. Banki udzieliły o 13,5% kredytów więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego, a ich wartość była wyższa o jedną czwartą – wskazał Jerzy Ptaszyński.

A to oznacza, iż wynik końcowy osiągnąć może wartość niespotykaną od czasów przedkryzysowych.

– Rok 2018 zamknąć możemy liczbą 200 tys. nowych umów kredytowych na łączną wartość ponad 50 mld zł – zaznaczył Jerzy Ptaszyński.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Sytuacja stabilna już od czterech lat, kryzys może przyjść z rynku budowlanego >>>

Spadek kredytów o wartości do 200 tysięcy złotych

Jak wygląda struktura udzielonych kredytów pod względem wartości zobowiązań?

– Obserwujemy konsekwentny spadek kredytów o wartości do 200 tysięcy złotych – stwierdził przedstawiciel Centrum AMRON.

Oznacza to mniejszy popyt również w najpopularniejszej dotychczas grupie produktów o wartości między 100 a 200 tysięcy złotych. Klienci coraz częściej sięgają po finansowanie o wartości od 200 do 300 tysięcy złotych, choć tendencja wzrostowa zauważalna jest nawet w przypadku zobowiązań przekraczających 1 mln zł. Wraz ze średnią wartością zmienia się także okres kredytowania.

Coraz większy udział kredytów zaciągniętych na 15-25 lat

– Odnotowujemy coraz większy udział kredytów zaciągniętych na 15-25 lat, ich udział rośnie kosztem tych udzielonych na okres do lat 15 – podkreślił Jerzy Ptaszyński.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Dokąd zmierza bankowość hipoteczna?

Spadek udziału kredytów zagrożonych

Nader pozytywnym sygnałem jest natomiast dalszy spadek udziału kredytów zagrożonych.

– Jest to portfel o bardzo dobrej jakości, zobowiązania nieregularne stanowią niewiele ponad 2,5% ogółu – przypomniał reprezentant Centrum AMRON. Pozytywnie ocenić należy przede wszystkim spadek zagrożonych kredytów frankowych.