XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Raport AMRON-SARFiN, czyli wiele powodów do optymizmu
Prezentacja tego opracowania tradycyjnie już zapoczątkowała drugi dzień obrad Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. To wynik nieco gorszy aniżeli w kwartale wcześniejszym, jednak sytuacja taka podyktowana jest czynnikami sezonowymi.
– III kwartał przynosi zawsze gorsze wyniki, ponieważ następuje bezpośrednio po okresie wakacyjnym – przypomniał Jerzy Ptaszyński, dyrektor Działu Badań i Obsługi Rynku Nieruchomości w Centrum AMRON.
Należy jednak podkreślić, iż w tym roku ów trend sezonowy miał znacznie mniejsze znaczenie niż w latach ubiegłych. Liczba nowo zawartych umów zmniejszyła się w porównaniu z drugim kwartałem o 3%, a ich łączna wartość była niższa jedynie o 1,24 % w zestawieniu z okresem od kwietnia do czerwca.
Prawdziwą dynamikę rynku pokazuje jednak zestawienie wyników za 3 kwartał 2018 i 2017 roku.
– Mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem wartości. Banki udzieliły o 13,5% kredytów więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego, a ich wartość była wyższa o jedną czwartą – wskazał Jerzy Ptaszyński.
A to oznacza, iż wynik końcowy osiągnąć może wartość niespotykaną od czasów przedkryzysowych.
– Rok 2018 zamknąć możemy liczbą 200 tys. nowych umów kredytowych na łączną wartość ponad 50 mld zł – zaznaczył Jerzy Ptaszyński.
Spadek kredytów o wartości do 200 tysięcy złotych
Jak wygląda struktura udzielonych kredytów pod względem wartości zobowiązań?
– Obserwujemy konsekwentny spadek kredytów o wartości do 200 tysięcy złotych – stwierdził przedstawiciel Centrum AMRON.
Oznacza to mniejszy popyt również w najpopularniejszej dotychczas grupie produktów o wartości między 100 a 200 tysięcy złotych. Klienci coraz częściej sięgają po finansowanie o wartości od 200 do 300 tysięcy złotych, choć tendencja wzrostowa zauważalna jest nawet w przypadku zobowiązań przekraczających 1 mln zł. Wraz ze średnią wartością zmienia się także okres kredytowania.
Coraz większy udział kredytów zaciągniętych na 15-25 lat
– Odnotowujemy coraz większy udział kredytów zaciągniętych na 15-25 lat, ich udział rośnie kosztem tych udzielonych na okres do lat 15 – podkreślił Jerzy Ptaszyński.
Spadek udziału kredytów zagrożonych
Nader pozytywnym sygnałem jest natomiast dalszy spadek udziału kredytów zagrożonych.
– Jest to portfel o bardzo dobrej jakości, zobowiązania nieregularne stanowią niewiele ponad 2,5% ogółu – przypomniał reprezentant Centrum AMRON. Pozytywnie ocenić należy przede wszystkim spadek zagrożonych kredytów frankowych.