XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), 21-22 maja ’25, Sopot

XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), 21-22 maja ’25, Sopot
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rejestracja na tegoroczny Kongres PIU trwa do 6 maja. Zapisy odbywają się poprzez stronę www.kongres-piu.pl . Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają pracownicy zakładów ubezpieczeń. PIU zaprasza do udziału, czytamy w informacji prasowej Izby.

XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń odbędzie się tradycyjnie w Sopocie, w hotelu Sheraton, w dniach 21–22 maja 2025 roku.

Temat tegorocznego kongresu – „Konkurencyjność” – został wybrany nieprzypadkowo i wynika z potrzeby refleksji nad aktualnymi wyzwaniami i szansami, jakie stoją przed sektorem ubezpieczeniowym w Polsce i Europie.

W dobie dynamicznych zmian geopolitycznych, technologicznych i społecznych, konkurencyjność staje się jednym z kluczowych warunków stabilności i rozwoju rynku finansowego, w tym ubezpieczeniowego.

To pojęcie przenika wszystkie aspekty działalności branży – od regulacji prawnych, przez strategie zarządcze, aż po innowacje i odpowiedź na zmiany demograficzne czy katastrofy naturalne.

Czytaj także: Prezes PIU o istotnych kwestiach dla branży ubezpieczeniowej w 2025 roku

XII Kongres PIU – dzień pierwszy, 21 maja

Pierwszy dzień kongresu to aż cztery debaty skupione na regulacjach, rynku i współpracy. W dobie dynamicznych zmian geopolitycznych, technologicznych i społecznych, regulacje stają się jednym z kluczowych czynników wpływających na konkurencyjność sektora finansowego – także ubezpieczeniowego.

Panel „Konkurencyjność regulacje” otwierający merytoryczną część XII Kongresu PIU poświęcony będzie analizie globalnych trendów regulacyjnych oraz ich wpływowi na możliwości rozwoju firm finansowych w Polsce i Europie.

Dyskusję poprowadzi Cezary Stypułkowski, prezes zarządu Banku Pekao SA, a w rozmowie wezmą udział eksperci i liderzy instytucji finansowych: Jan Krzysztof Bielecki, były premier Rzeczpospolitej Polskiej, minister ds. integracji europejskiej oraz doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Vittorio Grilli włoski ekonomista, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy, w latach 2012-2013 minister gospodarki i finansów w rządzie Mario Montiego oraz Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, prof. UW.  

Kolejna debata – „Konkurencyjność rynekdyskusja z udziałem prezesów zakładów ubezpieczeń skupi się na wpływie konkurencyjności na rozwój sektora ubezpieczeń. Uczestnicy przeanalizują działania wspierające innowacyjność oraz sposoby zwiększania efektywności w strategiach zarządczych.

Kolejnym punktem programu będzie panel  „Powódź 2024 – fakty i mity”, poświęcony analizie działań zakładów ubezpieczeń w odpowiedzi na jedno z najpoważniejszych zdarzeń katastroficznych ostatnich lat.

Powódź, która dotknęła Polskę w 2024 roku, stała się dla ubezpieczycieli wyzwaniem i sprawdzianem, weryfikując gotowość rynku do efektywnej operacyjnej sprawczości.

Eksperci porównają rzeczywiste działania firm z odbiorem społecznym i medialnym, podejmując także temat luki ubezpieczeniowej i potrzeby budowania zaufania społecznego.

Pierwszy dzień kongresu zamknie panel pt. „Odporna gospodarka – ubezpieczenia wobec katastrof naturalnych” w całości poświęcony systemowym rozwiązaniom ochrony przed katastrofami naturalnymi.

W dobie nasilających się zjawisk klimatycznych i rosnącego ryzyka katastrof naturalnych, temat systemowych rozwiązań ubezpieczeniowych staje się kluczowy.

Eksperci zastanowią się, w jaki sposób Polska może czerpać z doświadczeń innych państw, gdzie tego rodzaju mechanizmy funkcjonują od lat. Uczestnicy omówią modele stosowane za granicą, przedstawią ich mocne strony i ograniczenia, a także podejmą próbę oceny roli, jaką powinno odgrywać państwo w projektowaniu skutecznego i sprawiedliwego systemu ochrony przed skutkami katastrof.

Dzień zakończy się częścią networkingową oraz uroczystą kolacją o godz. 20.30.

XII Kongres PIU – dzień drugi, 22 maja

Drugi dzień kongresu rozpocznie panel „Longevity”, koncentrujący się na wpływie starzenia się społeczeństwa na systemy emerytalne, opiekę zdrowotną oraz ofertę produktową sektora ubezpieczeniowego. 

Wydłużająca się długość życia to jedno z największych wyzwań, ale i szans, jakie stoją dziś przed rynkiem ubezpieczeniowym.

Eksperci zastanowią się, w jaki sposób sektor może odpowiedzieć na potrzeby demograficzne jutra, a także jak projektować rozwiązania wspierające długowieczność i jednocześnie zapewniające stabilność finansową.

Kolejną debatą będzie panel z udziałem przedstawicieli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dyskusja poświęcona będzie najnowszym projektom realizowanym przez UFG, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników rynku ubezpieczeniowego oraz usprawnienie procesów likwidacyjnych i kontrolnych.

Ostatnim punktem programu XII Kongresu PIU będzie blok „Innowacje dla ubezpieczeń” z trzema prezentacjami poświęconymi nowym technologiom w branży.

Prelegenci pokażą, jak dzięki hiperpersonalizacji, inteligentnemu wykorzystaniu danych i zaawansowanej analityce firmy mogą skuteczniej odpowiadać na potrzeby klientów i zwiększać swoją konkurencyjność.

To spojrzenie w przyszłość ubezpieczeń – opartych na danych, elastyczności i innowacyjnych rozwiązaniach.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń / PIU