X Kongres Gospodarki Elektronicznej – rozpoczęty
Już po raz dziesiąty przedstawiciele świata biznesu, administracji publicznej oraz nauki spotkali się, by wspólnie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach związanych z cyfryzacją gospodarki i reagowaniem na zagrożenia pojawiające się w cyberświecie.
Rozpoczynając konferencję, prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił się z podziękowaniami do patronów wydarzenia: Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jak również licznego grona merytorycznych i organizacyjnych partnerów Kongresu.
W tym gronie znalazły się zarówno organizacje współpracujące z sektorem bankowym – Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ale również urzędy centralne, jak Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Gospodarki czy ZUS. Szczególna rola w tej dziedzinie przypadła agendom ZBP wyspecjalizowanych w zagadnieniach wiążących się z gospodarką elektroniczną: Forum Technologii Bankowych, Radzie Bankowości Elektronicznej czy Radzie Wydawców Kart Bankowych.
– Wszystkie podejmowane wysiłki związane z informatyzacją nie powinny przesłaniać nam celu najważniejszego, jakim jest człowiek – w szczególności zaś osoby niepełnosprawne, dla których nowoczesne technologie z branży IT stanowią szansę na jeszcze skuteczniejszą integrację – przypomniał prezes ZBP, wskazując zarazem na organizacje wspierające integrację niepełnosprawnych jako na ważnych partnerów w procesie cyfryzacji współczesnego świata.
Zdjęcia: CPBiI / Bartosz Chmielewski
– W ciągu kilku najbliższych lat czeka nas wielki przełom – powiedział. I przypomniał, że na przestrzeni ostatnich 10 lat świat zmienił się nie do poznania. Nie dotyczy to tylko sektora bankowego, choć w nim wzrost jest szczególnie zauważalny. – 10 lat temu ubankowienie społeczeństwa było na poziomie 35-38 proc., dziś jest to aż 80 proc. – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz. Zmieniła się również mentalność urzędników, którzy w ciągu 10 lat dołączyli do „cyfrowego społeczeństwa”.
– Dla mnie osobiście, i dla Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, być tu z państwem jest najwyższym honorem – powiedział prezes Izby, dr inż. Wacław Iszkowski. Wskazując na kluczową rolę specjalistów z branży IT w opanowywaniu takich obszarów, jak Big Data czy Internet Rzeczy, prezes PIIT przypomniał, że całkiem niemała część zdolnych informatyków znajduje się, niestety, „po ciemnej stronie mocy”. – Czuję się informatykiem – dlatego bardzo źle odbieram to, że w moim gronie znajdują się osoby zajmujące się takim procederem – zaznaczył Wacław Iszkowski.
Zdjęcia: CPBiI / Bartosz Chmielewski
– Jakie są koszty działalności hakerów? – Z każdą złotówką wydaną na system informatyczny trzeba wydać drugą złotówkę na ochronę przed cyberprzestępczością – podkreślił prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Owa cyberprzestępczość – to nie tylko włamania do systemów bankowych; hakerski światek dysponuje dziś najróżniejszymi narzędziami, dzięki którym każdy z nas może paść ofiarą cyberataku. – Nie należy otwierać jakiejkolwiek elektronicznej faktury, co do której nie ma pewności, że jest ona skierowana do nas – tę zasadę internetowej higieny przypomniał zebranym prezes PIIT.
Karol Jerzy Mórawski