Wzrost liczby internetowych ofert pracy we wrześniu
„Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wskazuje na symptomy pogarszającej się sytuacji w gospodarce. Jednak pracodawcy nadal zgłaszają nowe oferty pracy, choć w sposób niestabilny. Mogą przyczyniać się do tego niedobory pracowników w pewnych branżach i zawodach oraz utrzymywanie się w nich popytu na pracę, podczas gdy w innych popyt wydaje się wyczerpywać. W rezultacie zawodowe zróżnicowanie w popycie na pracę wzrasta. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych angażujących się wyłącznie w prace o charakterze sezonowym wciąż spada” – czytamy w raporcie.
Najszybciej wzrastała liczba nowo wykreowanych miejsc pracy w usługach
We wrześniu we wszystkich województwach obserwowaliśmy wzrost liczby internetowych ofert pracy, podało Biuro.
„Z punktu widzenia ogólnych grup ofert pracy, we wrześniu najszybciej wzrastała liczba nowo wykreowanych miejsc pracy w usługach, następnie w naukach ścisłych i inżynieryjnych, a na końcu w naukach społecznych i prawnych. Pod względem ich dynamiki w skali roku a nawet kilku lat, liderem rynku ofert pracy są zawody usługowe. W bieżącym roku, we wszystkich grupach ofert pracy obserwujemy widoczną wzrostową tendencję, natomiast grupa ofert pracy w usługach charakteryzuje się najbardziej wyraźnym i stosunkowo odpornym na krótkotrwałe fluktuacje wzrostem” – czytamy w raporcie.
We wrześniu wśród województw o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia największy przyrost ofert internetowych ofert pracy zaobserwowano w woj. kujawsko-pomorskim, zaś najmniejszy w woj. lubelskim.
W ciągu 9 miesięcy br. pod względem szybkości napływu ofert pracy liderem jest woj. śląskie, natomiast redukcję liczby ofert zaobserwowano w czterech województwach: opolskim, lubuskim, podkarpackim, oraz świętokrzyskim.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Źródło: ISBnews