Wzrasta ciśnienie na rynkach surowcowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.250xW piątek, przed podjęciem kluczowych decyzji przez uczestników unijnego szczytu, rynki zachowują się bardzo nerwowo. Ponadto, dzisiejszy dzień obfituje w liczne publikacje danych makroekonomicznych z Chin, Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane rano wyniki dotyczące inflacji oraz sprzedaży detalicznej Chin w typowy piątek pobudziłyby rynki do wzrostów, jednak dziś zareagowały one raczej obojętnie. Podobnie może być z kolejnymi odczytami, tym razem z Europy – niezależnie od wyników nie powinniśmy oczekiwać ani euforycznych ani panicznych reakcji. Zarówno rynki akcji, jak i rynki surowcowe powinny pozostać w swoim zmiennym rytmie.

Zmienność ta widoczna jest między innymi na rynku metali szlachetnych. Złoto, które wczoraj zanotowało największy dzienny spadek od trzech tygodni, dziś zwyżkuje o niemal 0,5%. Podobnie zachowuje się srebro, które zyskuje ponad 0,5%.

Ta huśtawka udzieliła się również rynkom metali przemysłowych notowanym na giełdzie w Londynie – miedź traci około 0,2%, nieznacznie zwyżkują natomiast aluminium oraz cyna. Obroty od rana utrzymują się na dość niskim poziomie, co sugeruje, że inwestorzy nie chcą wchodzić na rynek przed wyklarowaniem się sytuacji w Europie.

Obecny szczyt przedstawicieli Unii Europejskiej może przynieść finalną odpowiedź na pytanie o przyszły kształt Unii Europejskiej. Narastające ciśnienie na rynku powinno zatem znaleźć upust w poniedziałkowej sesji, niezależnie od decyzji podjętych przez europejskich decydentów.

Maciej Leściorz,
Specjalista rynku CFD i Forex, City Index