Wynajmujesz mieszkanie? Zobacz, jak rozliczyć kaucję i media

Wynajmujesz mieszkanie? Zobacz, jak rozliczyć kaucję i media
Fot. stock.adobe.com/Fabio Balbi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Największe błędy związane z wynajmowaniem mieszkania dotyczą nie tylko zachowania zbyt dużych praw przez właściciela, ale także sposobu rozliczania kaucji i opłat za media.

#Kaucja nie powinna być traktowana jako sposób na rozliczenie czynszu za ostatni miesiąc najmu #mieszkania #wynajem

Właściciel powinien pogodzić się z tym, że wynajmując mieszkanie ogranicza swe prawa i nie może kontrolować lokatorów w sposób naruszający ich prywatność. To powinno być zapisane w umowie najmu, podobnie jak sposób rozliczenia kaucji i opłat za wodę czy energię elektryczną.

– Kaucja jest po to, aby rozliczyć należności powstałe podczas najmu, na koniec którego trzeba je zapłacić – mówi Jerzy Sobański, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Czytaj także: Uwaga na umowy najmu mieszkania. Sprawdź, jakie masz prawa >>>

Potrzebne odpowiednie zapisy w umowie

Kaucja nie powinna być traktowana jako sposób na rozliczenie czynszu za ostatni miesiąc najmu, bo wówczas często nie wystarcza, aby rozliczyć też opłaty za media. I najlepiej, gdy jest to zapisane w umowie najmu. Sposób rozliczania mediów też powinien być ujęty w umowie.

Czytaj także: Największe błędy popełniane przy wynajmowaniu mieszkań >>>

– Ja zawszę zalecam przepisywanie liczników na najemcę, co może być dla niego bardzo korzystne, gdy sam wybierze sobie taryfę opłat – doradza ekspert. – Wtedy najemca dostaje rachunki i je opłaca, wtedy też unikniemy sytuacji, gdy na zakończenie umowy zaległą kwota opłat za media jest większa niż pobrana kaucja.

Źródło: MarketNews24