Wydajemy : Do czytania, do ogladania, do słuchania

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Do Czytania

kf.2009.d2.foto.47.a.100xEkonomia nie kłamie

Guy Sorman

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2009, ISBN: 978-83-7648-011-4, cena: 34,90 zł

Guy Sorman twierdzi, że niesamowity wzrost stopy życiowej w ostatnich latach świata zachodniego to wynik nie tylko upadku socjalizmu, ale także postępu ekonomicznego i naukowego. Ekonomia jest w stanie wyjaśnić wiele zjawisk. Do lat 80. ub. wieku twierdzono jednak, że nie ma cywilizacji zdolnej do rozwoju. Co zatem jest sukcesem ekonomii? Podstawowe wskaźniki w polityce gospodarczej – twierdzi Sorman. Każdy z nas zadaje sobie pytanie, jakie konsekwencje przyniesie ze sobą obecny kryzys. Tu pewne wskazówki także mogą dać nauki z przeszłości. W ciągu ubiegłego wieku złe działania polityki gospodarczej doprowadziły do upadku narody, które bagatelizowały wiedzę. Przyszedł czas prywatyzacji kapitalizmu, który pozwolił odbudować straty i postawić na nogi biedne Indie i Chiny. Guy Sorman, jak zwykle, udziela wielu ciekawych wskazówek ekonomicznych.

Slumdog. Milioner z ulicy.

Vikas Swarup

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2009, ISBN: 978-83-7648-006-0, cena: 29,90 zł

Czy można kogoś aresztować za to, że poprawnie odpowiedział na 12 pytań w telewizyjnym turnieju,,Kto wygra milion”? Telewidzowie na całym świecie ściskali kciuki, gdy Ram Mohammad Thomas – biedny sierota, który nigdy w życiu nie przeczytał gazety, książki ani nie uczył się w szkole – odpowiadał na kolejne pytania w popularnym teleturnieju. W końcu został aresztowany, bo ktoś dopatrzył się oszustwa. Kilkunastoletni bohater swoją historią pozytywnie wstrząsnął światem pieniądza.

Kino i książka to dwa odrębne światy malowane innymi barwami. Czytając tę niezwykłą powieść, mamy przed oczyma biedę i wielkie pieniądze. Oba zjawiska w zasięgu ręki. Każda odpowiedź na pytanie zadawane w teleturnieju – czy to dotyczące bezpieczeństwa, czy też nielegalnej pracy w Taj Mahal – kreśli przejmujący obraz dzieciństwa bohatera. Filmowa produkcja jest Oscarowa. Książkę natomiast warto przeczytać nawet kilka razy.

 

Diana. Princess of Wales

By Mario Testino at Kensington Palace

Wydawnictwo: Taschen 2005, ISBN: 3-8228-4930-8, cena: 129 zł

Ten niezwykły album z fotografiami księżnej Diany powstał w 1997 roku, zaledwie kilka miesięcy przed jej tragiczną śmiercią. Autorem zdjęć jest Mario Testino. Sesja była przygotowana dla magazynu „Vanity Fair”. W albumie opublikowane zostały najlepsze z najlepszych fotografii. Zdjęcia są bezpośrednie i naturalne. Można odnaleźć w nich spokój i zadowolenie, odpoczynek i zamyślenie. Niektóre po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Testino na co dzień pracuje dla prestiżowych tytułów, takich jak „Vogue” czy „Elle”. Fotografował m.in. Madonnę, Cameron Diaz, Kim Basinger, Julię Roberts, Meg Ryan.W 2001 r. był autorem kalendarza Pirelli. Ten niesamowity artysta w swoich pracach pokazuje ludzi, jakimi są naprawdę.


Autor rubryki dziękuje za współpracę księgarni,,Czuły Barbarzyńca’’ w Warszawie, ul. Dobra 31 (www.czulybarbarzynca.pl).

Do oglądania

Fala

Reżyseria: Dennis Gansel, Lektor polski, czas: 110 min; Rodzaj: dramat

www.spi.pl, cena: 39,90 zł

Czas spojrzeć na niemiecką produkcję powstałą w ubiegłym roku, która opowiada o autentycznym eksperymencie, jaki miał miejsce w 1967 r. Nauczyciel historii Rainer Wegner chce ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI