Współpraca polsko-słowacka szansą na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata FIS

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

tatry.mountain.resorts.01.2Nie od dziś marzy nam się organizacja dużych zimowych imprez sportowych. Dotychczasowe samodzielne zabiegi Polski nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Sukces przy staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata FIS mogą przynieść wspólne działania podejmowane wraz z naszym południowym sąsiadem.

Jak pokazał sondaż Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przeprowadzony wśród rodzimych internautów w 2010 r. na zlecenie „Newsweeka” niemal trzy czwarte respondentów (74 proc.) poparło pomysł zorganizowania w roku 2022 Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Zakopanem wspólnie ze słowackim Popradem.

Każde z miast starało się już o organizację igrzysk. Poprad w 1984 roku nie otrzymał poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury został wycofany – wygrało Sarajewo. W roku 2002 po głosowaniu odpadł w pierwszej turze – zwyciężyło Salt Lake City. Rywalizował także z Zakopanem o igrzyska w 2006 r., a wygrał Turyn. Teraz szanse na wspólny sukces mogą być tym większe, że Poprad wraz z Wysokimi Tatrami, są miastami partnerskimi Zakopanego.

Polakom i Słowakom marzy się nie tylko olimpiada. Podobne oczekiwania są również wysuwane wobec innych imprez o międzynarodowej randze, takich jak chociażby Mistrzostwa Świata FIS (z ang. Międzynarodowa Federacja Narciarska). Strategiczne cele przybliżyć może współpraca obu państw w ramach Euroregionu Tatry.

Historia zna wiele innych przykładów efektywnego współdziałania w ramach euroregionów. Pierwsze transgraniczne wspólnoty powstały na granicy Niemiec i Francji. Dzięki nim pogranicze, na którym żyły dwa wrogo do siebie nastawione narody, przekształciło się we wzorowy przykład współpracy ponad granicami. Podobnymi osiągnięciami mogą poszczycić się euroregiony funkcjonujące na terenie Polski i Niemiec. Dzięki nim granica na Odrze i Nysie Łużyckiej, jeszcze nie tak dawno kwestionowana i pilnie strzeżona, stała się wzorem współpracy i lokalnej integracji.

Jednak najbardziej aktualnym przykładem podobnych skoordynowanych działań są polsko-ukraińskie rozgrywki EURO 2012. Spodziewany sukces tej imprezy stać się może dodatkowym argumentem za organizacją igrzysk w partnerstwie z innym słowiańskim sąsiadem.

Oznacza to, że przed Polską i Słowacją otwierają się naturalne perspektywy. Wieloletnie inwestycje sprawiły, że Słowacja jest dziś celem zimowych wyjazdów europejskich turystów. Zamiast obleganych stoków Alp czy Dolomitów wybierają oni nowe, niemniej profesjonalnie przygotowane stoki Tatr Niżnych i Wysokich. Dodatkowym atutem słowackich Tatr jest rozbudowana infrastruktura towarzysząca, w tym m.in. aquaparki oraz inne atrakcje skierowane do osób pragnących zażyć relaksu również po skończonym dniu na stoku.

Również Polacy mają sporo do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje uznawany na całym świecie kompleks skoczni narciarskich, w którym w każdym sezonie odbywają się mistrzostwa o Puchar Świata. Ponadto w Zakopanem istnieje możliwość odtworzenia tras biegowych, które przed wojną i w roku 1962 służyły organizowanym tam Mistrzostwom Świata FIS.

Równie ważnym atutem naszych Tatr jest bogata baza noclegowa, na którą składają się liczne pensjonaty i hotele, które w przypadku organizacji transgranicznych imprez zimowych, mogłyby się stać dogodnym zapleczem dla fanów zimowych sportów z całego świata.

Gorąco wierzę, że z inicjatywy samorządów polskiego i słowackiego pogranicza, zrodzą się wielkie i wspaniałe projekty – mówi Jan Komornicki, b. ambasador Polski na Słowacji. Również takie, które pozwolą na organizowanie wspólnych imprez, jak chociażby mistrzostwa świata FIS czy zimowe igrzyska olimpijskie.

Najbliższy czas pokaże, na ile silna jest motywacja Polski i Słowacji, by osiągnąć założone cele. Tymczasem nasi południowi sąsiedzi szykują się na dwie ważne imprezy, które już w przyszłym roku odbędą się w Jasnej (Tatry Niżne) – Puchar Europy Kobiet w konkurencjach zjazdowych zaplanowany na 7-8 lutego, a Puchar Europy w Slopestyle na 11 lutego 2012 r. Republice Słowackiej przyznano też (7.11.2011 w Schladming) organizację Mistrzostw Świata FIS Juniorów w konkurencjach alpejskich, w marcu 2014 r., co jest potwierdzeniem wysokiej oceny naszych południowych sąsiadów przez Międzynarodową Federację Narciarską.

Perspektywa organizacji najważniejszych zimowych imprez sportowych może wyzwolić potencjał drzemiący w obu bratnich narodach. A czas nagli, gdyż organizator igrzysk w 2022 r. ma zostać wybrany już za 2 lata.

Źródło: Tatry Mountain Resorts