Wskaźnik Rynku Pracy w październiku w górę; spowolnienie PKB istotnie nie wpłynie na stopę bezrobocia?
„Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku wzrósł, choć zmiana ta była nieistotna. Gospodarka wyraźnie spowalnia, niepewność rośnie, podobnie jak obawy o ewentualną skalę wzrostu bezrobocia. Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, związane jest to jednak z silnymi procesami 'chomikowania pracy’. Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników. Przewidując trudności z ich rekrutacją również w przyszłości, wolą na razie nie redukować zatrudnienia pomimo dekoniunktury” – czytamy w raporcie.
Przełożenie niższej aktywności gospodarczej na wysokość stopy bezrobocia będzie najprawdopodobniej niewielkie.
Cztery czynniki oddziałują w kierunku wzrostu wartości WRP
Cztery czynniki oddziałują w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, prognozując tym samym wyższą stopę bezrobocia – tj. spadająca liczba ofert pracy, pogorszenie opinii menadżerów na temat zmian wielkości zatrudnienia oraz ocen ogólnej sytuacji gospodarczej, rosnąca wartość wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych.
Mniej ofert pracy
W porównaniu do majowego szczytu, liczba ofert pracy jest obecnie mniejsza o 15%.
„Nieustannie, pogorszeniu ulegają oceny i prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw oraz ich planów zatrudnieniowych. Coraz więcej firm zapowiada redukcję liczby pracowników” – podał BIEC.
Trzy zmienne zapowiadają spadek stopy bezrobocia
Trzy zmienne zapowiadają spadek stopy bezrobocia, a najsilniej w tym kierunku oddziałuje liczba osób wyrejestrowanych z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia.
„Czwarty miesiąc z rzędu (w skali ok. 3-3,5% miesięcznie) rośnie agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Oznacza to, że przy utrzymywaniu się niskiej stopy bezrobocia następują przetasowania w strukturze zasobu osób bezrobotnych – rośnie udział osób, które stosunkowo niedawno utraciły pracę i rejestrując się w urzędzie pracy nabyły prawo do zasiłku” – napisano w raporcie.