Wskaźnik Rynku Pracy w kwietniu w górę, ale pozostaje na rekordowo niskim poziomie

Wskaźnik Rynku Pracy w kwietniu w górę, ale pozostaje na rekordowo niskim poziomie
Fot. stock.adobe.com/alesmunt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 1 pkt m/m w kwietniu 2022 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Mimo wzrostu wskaźnika, pozostaje on na rekordowo niskim poziomie, co odpowiada równie niskiej stopie bezrobocia.

„Firmy są jednak coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia, a na horyzoncie pojawia się coraz wyraźniej zagrożenie spowolnienia aktywności gospodarki” – czytamy w raporcie.

Wzrost wskaźnika w kwietniu wynika ze wzrostu liczby nowych bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy oraz spadku liczby ofert zatrudnienia napływających do PUP-ów.

Czytaj także: Stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. w marcu >>>

„W przypadku budownictwa, wzrost stóp procentowych istotnie ogranicza dostępność kredytów hipotecznych, co skutecznie może zmrozić budownictwo mieszkaniowe. Z drugiej strony, w branży tej pojawią się zapewne liczne braki kadrowe w związku z powrotami Ukraińców do ojczyzny” – czytamy dalej.

Przeważa odsetek firm planujących redukcję etatów

Przeważa odsetek firm planujących redukcję etatów, podano także.

„Te niekorzystne tendencje tylko częściowo zostały skompensowane spadkiem sumy wypłaconych świadczeń dla bezrobotnych oraz spadkiem liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Pozostałe zmienne nie oddziaływały istotnie na zmiany bieżącej wartości wskaźnika” – podsumowało Biuro.