Wskaźnik Rynku Pracy bez zmian. Tendencja do obniżania się stopy bezrobocia hamuje

Wskaźnik Rynku Pracy bez zmian. Tendencja do obniżania się stopy bezrobocia hamuje
Fot. stock.adobe.com/Jakub Jirsák
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - br. nie zmienił swej wartości m/m w marcu 2019 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się niewielkich wzrostów wskaźnika, a tym samym okresowego wyhamowania tendencji do obniżania się stopy bezrobocia rejestrowanego

Wskaźnik Rynku Pracy - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - br. nie zmienił swej wartości m/m w marcu 2019 r. #WRP #BIEC #praca #bezrobocie

„Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w marcu br. nie zmienił swej wartości w ujęciu miesięcznym. Brak spadku wskaźnika odnotowano po raz pierwszy od pięciu miesięcy, jednak zazwyczaj o tej porze roku obserwowano jego okresowe wzrosty” – czytamy w raporcie.

Pięć składowych wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości. Trzy zmienne zapowiada wzrost wartości wskaźnika, a oddziaływanie dwóch z nich jest stosunkowo silne, podało Biuro.

Średnie i duże firmy będą zatrudniać

„Przewaga odsetka firm deklarujących wzrost zatrudnienia nad odsetkiem firm deklarujących redukcję zatrudnienia nieznacznie wzrosła w ujęciu miesięcznym. Tym niemniej, obecnie wynosi ona około 2,5 punktu procentowego, podczas gdy przed rokiem przewaga ta wynosiła około 12 punktów procentowych. Wzrost zatrudnienia planują przede wszystkim przedstawiciele firm średnich i dużych. W małych firmach prognozują oni w najbliższym czasie utrzymanie dotychczasowej liczby pracowników” – czytamy w raporcie.

Największe wzrosty liczby pracowników planowane są przez producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a największe zwolnienia – wśród producentów odzieży.

Pozytywna ocena ogólnego stanu gospodarki

Ogólny stan gospodarki oceniany był pozytywnie, ale na poziomie dwukrotnie gorszym niż przed miesiącem, podano także.

„Równolegle dość istotnie zmalała wielkość napływu do zasobu bezrobocia. W lutym w urzędach pracy zarejestrowało się o ponad 26 tys. mniej bezrobotnych niż w styczniu (spadek na poziomie 17%). Zmiana taka w większości skompensowała wzrost omawianego strumienia (o niespełna 32 tys. osób) odnotowanego w styczniu br. W porównaniu do lutego 2018 roku, w lutym 2019 nowych bezrobotnych było o blisko 9% mniej” – podało Biuro.

Źródło: ISBnews