Wolontariusze Citi – dzielimy się wiedzą

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dzieci.szkola.01.400x267Czy wolontariat to po prostu praca i czas przeznaczony na pomoc innym?  Oczywiście - choć równie ważny jest pomysł i umiejętność zaangażowania innych w jego realizację. Tak było w przypadku Citi Skills Marathon - programu, który uczy wychowawców i wychowanków domów dziecka na terenie całej Polski zarządzania budżetem oraz technik autoprezentacji.

W sobotę, a 14.  czerwca w Warszawie odbył się finał projektu, w którym w tym roku wzięło udział 9. ośrodków oraz 20 nastolatków.

sikora.slawomir.s.02.131x178Na placówkach wychowawczych, takich jak domy dziecka, spoczywa duża odpowiedzialność za przygotowanie swoich podopiecznych do wejścia dorosłości. To wymaga umiejętności przekazania wiedzy z różnych dziedzin, także z zakresu finansów. Właśnie dlatego, jako osoby na co dzień obracające pieniędzmi, chcieliśmy się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z wychowankami domów dziecka, aby przygotować ich do samodzielnego zarządzania domowym budżetem. To bardzo ważne, żeby już na starcie posiadali kapitał wiedzy, który umożliwi im dobry start w dojrzałe życie – mówi Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy, który wziął udział w działaniach edukacyjnych w ramach programu Citi Skills Marathon.

W ramach warsztatów uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację pt. „Sztuka oszczędzania” pod okiem opiekunów i wolontariuszy, która została przedstawiona w czasie finału projektu. Jest to jeden ze sposobów na utrwalenie zdobytej wiedzy oraz budowania pewności siebie w czasie wystąpień publicznych.

W ramach tegorocznej edycji Citi Skills Marathon przeprowadzono szkolenia dla 18 wychowawców z 9 placówek wychowawczych. W programie wykorzystano dotychczasowe doświadczenia wolontariuszy, zdobyte w trakcie programu Moje Finanse realizowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy we współpracy z NBP oraz Fundacji Młodej Przedsiębiorczości. W czasie szkoleń opiekunowie z domów dziecka otrzymali również scenariusze prowadzenia zajęć oraz materiały merytoryczne dla nastolatków objętych programem.

Projekt wolontariuszy Citi jest jednym z ponad 160. wydarzeń, które w ramach obchodów Światowego Dnia dla Społeczności, realizowane będą od maja aż do lipca br. w całej Polsce. To ogólnoświatowy projekt Citi, realizowany corocznie – pracownicy Banku, wraz z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi starają się rozwiązać konkretne problemy występujące w bliskich im społecznościach. W 2014 roku Światowy Dzień dla Społeczności jest obchodzony w 95 krajach. Na całym świecie zrealizowanych zostanie 1096 projektów wolontariackich skierowanych do lokalnych społeczności, w których żyją i pracują osoby zatrudnione w Citi.

Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy, w ramach którego największym realizowanym przedsięwzięciem jest Światowy Dzień Citi dla Społeczności, został uruchomiony w 2005 roku. Dziś jest jedną z najstarszych i największych tego typu inicjatyw w Polsce.

Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy