Wirtualny bank, multicloud dla giełdy i bezpieczne lądowanie w chmurze
Dla jednego z największych banków inwestycyjnych raportowanie związane z płynnością finansową, wymagane przez regulatora, było operacją czasochłonną i wymagającą dużej mocy obliczeniowej.
Jednocześnie dane wymagane do zbudowania tego typu raportów są poufne. Zdecydowano się na przeniesienie tego procesu do chmury.
Aby obniżyć poziom poufności danych zastosowano pseudoanonimizację, polegającą na zastąpieniu danych wrażliwych „tokenami”, których znaczenie pozostawało znane dzięki systemom banku.
Raport można pobrać bezpłatnie – poniżej link
– W najprostszych słowach – prawdziwe znaczenie wrażliwych danych pozostało w systemach bankowych on-prem, co jest świetnym rozwiązaniem na przykład w momencie, kiedy do „gry” wkracza regulator. Sama tokenizacja jest procesem bardzo prostym, jednak trzeba wiedzieć, kiedy i jak ją zastosować, żeby przyniosła spodziewany efekt.
W swojej publikacji chcieliśmy podzielić się kilkoma wyselekcjonowanymi, praktycznymi przykładami, jak sprytnie i przy pomocy odpowiednich narzędzi zmigrować pewne rodzaje systemów do chmury, nie robiąc przy tym rewolucji już na wstępie – mówi Piotr Gwiazda, Senior Solution Architect GFT Poland.
GFT opisuje również jedno z najciekawszych wdrożeń chmurowych w sektorze finansowym – budowę banku wirtualnego w Hong Kongu, która zaczęła się od pustego konta na chmurze AWS.
Jego zbudowanie zainspirowane zostało przez brytyjskiego giganta bankowości, który chciał stworzyć produkt idealny dla pokolenia digital natives, nie ograniczony przez “czynnik ludzki”, czyli godziny pracy obsługującego go zespołu.
O kulisach tego projektu oraz gdzie i jak można zastosować niektóre z jego rozwiązań technologicznych opowiada m.in. jego główny architekt Jarosław Szczepankiewicz.
Więcej w publikacji: Cloud Casebook: 10 praktycznych przykładów jak dobrze poruszać się w chmurze