WIRON już możliwy do użycia

WIRON już możliwy do użycia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wraz z początkiem roku 2023 można już stosować w nowych umowach wskaźniki transakcyjne WIRON, publikowane przez GPW Benchmark.

Likwidację WIBOR i zastąpienie tego wskaźnika inną stawką zapowiedział już w kwietniu ub.r. szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, sugerując, iż nowy wskaźnik byłby korzystniejszy dla kredytobiorców.

Odejście od wskaźnika WIBOR zatwierdził prezydent Andrzej Duda, podpisując Ustawę z 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Posunięcie to wpisuje się zarazem w ogólnoświatowy trend odchodzenia od indeksów z grupy IBOR i zastępowania ich tzw. wskaźnikami wolnymi od ryzyka (risk-free rates).

Czytaj także: Wszystko o WIBOR i WIRON, o co chciałbyś zapytać>>>

Mapa drogowa do końca 2024 roku

Z początkiem ub.r. pożegnaliśmy, znaną doskonale zarówno bankom jak i frankowiczom,  stawkę LIBOR, która została zastąpiona przez SARON. Teraz przyszedł czas na WIBOR.

Zamiennikiem podstawowego wskaźnika wybrana została, opracowana przez GPW Benchmark, stawka WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego), której nazwę zmieniono następnie na WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

„Założeniem jest, aby reforma wskaźników referencyjnych w Polsce została zrealizowana w całości do końca 2024 r., przy czym wdrożenie przez uczestników rynku nowej oferty produktów finansowych stosujących indeks WIRON planowane jest na lata 2023 i 2024” – mówił o tym dr Tadeusz Białek, Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych w wywiadzie dla BANK.pl.>>>

WIBOR i WIRON na stronie GPW Benchmark

Na stronie GPW Benchmark jest publikowane okienko, zawierające aktualną wysokość wskaźników WIRON dla różnych okresów.

Stawki WIRON 3M i 6M na dzień 2 stycznia br wynoszą odpowiednio 6,17844% i 6,22560%, podczas gdy ich wciąż publikowane ekwiwalenty z grupy WIBOR (i najczęściej stosowane przez banki w finansowaniu hipotecznym) osiągnęły wartość odpowiednio 7,01% i 7,14%.

Tabela WIRON
Wskaźnik WIRON, źródło GPW Benchmark
WIBIOR
Wskaźnik WIBOR, źródło GPW Benchmark

Czytaj także: Sąd Okręgowy w Katowicach uchyla swoje postanowienie co oznacza, że raty kredytu należy spłacać z uwzględnianiem wskaźnika WIBOR>>>

Źródło: BANK.pl