Wiosenny wysyp lokat z oprocentowaniem 4%

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kalkulator.250x166.gifLokaty znajdujące się w ofercie bankowej w dalszym ciągu nie dają zbyt wielkich zysków. Wśród ofert bez gwiazdek niewiele jest takich z oprocentowaniem przekraczającym choćby 3%. Expander znalazł jednak różnego rodzaju depozyty o oprocentowaniu 4% lub większym aż w 13 bankach.

W większości są to jednak krótkoterminowe lokaty dostępne tylko dla nowych klientów albo oferty długoterminowe. Nowością są natomiast depozyty na 4%, które można założyć tylko przez aplikację do bankowości mobilnej.

Najwyższe oprocentowanie jakie można obecnie  uzyskać na lokacie, która nie jest połączona z produktem inwestycyjnym, wynosi 5%. Jest to oferta Deutsche Banku skierowana tylko do nowych klientów, którzy otworzą w tym banku bezpłatne konto dbNet. Okres lokaty to niestety tylko dwa miesiące. Kolejny bank w naszym zestawieniu depozytów z wysokim oprocentowaniem przygotował ofertę skierowaną nie tylko dla nowych klientów, ale dla wszystkich, którzy posiadają lub założą w tej instytucji konto. Ma ona dłuższy, wynoszący 6 miesięcy, okres deponowania. Aby uzyskać oprocentowanie 4,5% (w skali roku) konieczne jest wykonywanie w trakcie korzystania z oferty minimum pięciu płatności kartą miesięcznie. Ponadto, kapitał zgromadzony na rachunku nie może spaść poniżej 2 500 zł.
140323.expander.tab.01.600x927

Atrakcyjne oprocentowanie (4% lub wyższe) można również uzyskać jeśli jesteśmy gotowi zamrozić swoje oszczędności na dłuższy czas. Co ważne, w przypadku długoterminowych ofert, banki nie stawiają żadnych dodatkowych warunków. W Santander Consumer Banku uzyskamy oprocentowanie 4,2% na lokacie 3-letniej i 4,1% na 2-letniej. W Credit Agricole uzyskamy 4,1% zamrażając pieniądze na 3 lata. Problem polega jednak na tym, że te stawki oprocentowania są stałe. Tymczasem stopy procentowe w naszym kraju zaczną rosnąć zapewne pod koniec tego roku. W rezultacie, za rok lub półtora, taki poziom oprocentowania może nie wyglądać już tak atrakcyjnie.

W przypadku krótszych lokat, nieobarczonych dodatkowymi warunkami, żaden bank nie proponuje oprocentowania sięgającego 4%. Najlepsza lokata 3-miesięczna ma bowiem oprocentowanie 3,41%, a 6-miesięczna 3,61%. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie ma ofert krótkoterminowych dających 4%. Znajdziemy takie nawet w kilku bankach, ale zwykle są to jednak jednorazowe lokaty dostępne tylko dla nowych klientów. Oprócz wspomnianego już Deutsche Banku, takie depozyty oferuje również Getin Bank czy BGŻ Optima. 4% można uzyskać także na koncie oszczędnościowym w Raiffeisen Banku. Tak jak w przypadku lokat, jest to oferta tylko dla nowych klientów.

Ciekawostką są oferty bankowości mobilnej, które dają możliwość uzyskania wysokiego oprocentowania. Klientom, którzy skorzystają z aplikacji mobilnej BZ WBK, bank pozwala założyć lokatę roczną z oprocentowaniem wynoszącym aż 4%. Niemal identyczną ofertę przygotował Bank Millennium. Różnica polega jedynie na tym, że okres lokaty jest krótszy i wynosi 6 miesięcy. W obu przypadkach jest to jednak oferta limitowana – można założyć tylko jedną taką lokatę. Z tego względu nie trafiła do naszej tabeli z dziesięcioma najlepszych lokatami bez gwiazdek.

140323.expander.tab.02.400x350
Założenia: oprocentowanie dla kwoty 10 tys. zł, nie będzie to pierwsza lokata danego klienta w banku, ale może to być oferta tylko na nowe środki, do jej otwarcia wystarczy posiadanie najtańszego ROR.

140323.expander.tab.03.400x449
Założenia: oprocentowanie dla kwoty 10 tys. zł,  nie będzie to pierwsza lokata danego klienta w banku, ale może to być oferta tylko na nowe środki, do jej otwarcia wystarczy posiadanie najtańszego ROR.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander