Większe ryzyko, ale bez paniki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zamachy w Paryżu nie naruszyły finansowego kręgosłupa Europy, choć zwiększyły niechęć do ryzyka. Celem ataków terrorystycznych nie były kluczowe z punktu widzenia państwa i gospodarki obiekty, choć plan zdetonowania bomby na Stade de France, na którym przebywał prezydent Francji Francois Hollande - gdyby się powiódł - mógł zachwiać rządowymi strukturami decyzyjnymi. Wydaje się jednak, że to nie on, lecz chęć dokonania masowego mordu, był głównym motywem terrorystów.

Poczucie niepewności wyraża się lekkimi spadkami na europejskich rynkach akcji, wzrostem zainteresowania obligacjami USA, zwyżką cen złota. Zwiększona liczba nalotów na Syrię powoduje wzrost cen ropy. Na rynku walutowym rośnie zainteresowanie walutami uważanymi za „bezpieczne przystanie”, przede wszystkim dolarem amerykańskim i szwajcarskim frankiem, a nawet jenem, mimo opublikowania w Tokio słabych danych gospodarczych. Japonia znowu znalazła się w recesji.

Rynki będą dziś żyły wydarzeniami we Francji, choć w miarę analizowania danych ich zainteresowanie sytuacją w Paryżu będzie słabło. Stan wyjątkowy i atmosfera strachu może spowodować zmniejszenie wydatków konsumpcyjnych, jednak konsekwencje dla gospodarki francuskiej będą widoczne – jeżeli w ogóle – w dłuższym terminie. Bardziej spektakularne będą skutki polityczne, co było widoczne podczas odbywającego się w Turcji szczytu G20, kiedy doszło do nieplanowanego wcześniej spotkania prezydentów Obamy i Putina. Tragedia we Francji stwarza okazję do odnowienia starych sojuszy i zawiązania nowych.

Dzisiaj euroland publikuje dane o inflacji, a chwilę potem ma wystąpić publicznie szef ECB, Mario Draghi. Zapewne odniesie się w jakiś sposób do zamachów terrorystycznych, jednak tragedia w Paryżu nie powinna mieć większych konsekwencji dla polityki monetarnej kierowanego przez niego banku. Co więcej – wywołana nią niepewność na rynkach i tym samym większa skłonność inwestorów do zmiennych zachowań może być argumentem za zwiększeniem podaży pieniądza i poszerzeniem Quantitative Easing.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska