Wiceprzewodnicząca Forum Technologii Bankowych o różnym podejściu do chmury banków i firm przemysłowych

Wiceprzewodnicząca Forum Technologii Bankowych o różnym podejściu do chmury banków i firm przemysłowych
Dorota Zaremba, Kongres FTB,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jakie są różnice w stosowaniu rozwiązań chmurowych między bankami a firmami z tzw. realnej gospodarki, na ten temat z Dorotą Zarembą, wiceprzewodnicząca FTB, wiceprezeską SAP Polska podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych rozmawiał Robert Lidke.

Nasza rozmówczyni jak główną różnicę we wprowadzaniu rozwiązań chmurowych pomiędzy podmiotami z tych dwóch obszarów gospodarki wskazała na fakt, że sektor finansowy jest ściśle regulowany co powoduje, że musi uwzględniać pewne ograniczenia dotyczące przenoszenia do chmury danych swoich klientów. Takich silnych ograniczeń nie ma w odniesieniu do firm produkcyjnych.

Podkreśliła też cyfrowe zaawansowanie sektora bankowego, który jest liderem tego typu rozwiązań w naszej gospodarce obok cyfrowych platform sprzedażowych i telekomów, szczególnie w zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Kolejną różnicą jest sposób korzystania z rozwiązań cyfrowych. W sektorze finansowym widać większe wykorzystanie technologii w procesie sprzedażowym, w kontaktach z klientami. W firmach realnej gospodarki rozwiązania IT dotyczą raczej sfery produkcji i zarządzania.

Od przemysłu do finansów

Firma SAP obok obsługi firm przemysłowych ma także ofertę dla sektora finansowego. Jak mówiła Dorota Zaremba kilka lat temu powołano do życia wspólnie z jednym z funduszy inwestycyjnych joint venture pod nazwą SAP Fioneer.  Ten podmiot specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla sektora bankowego i ubezpieczeniowego. 

W Polsce z rozwiązań SAP banki głównie korzystają w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Dotyczy to także szkoleń, rekrutacji, zarządzania przez cele.

Firma wspiera też banki w procesach zakupowych dostarczając platformę zakupową. Ambicją SAP Polska jest również wsparcie sektora bankowego w procesach back office.

Źródło: BANK.pl