Wiceprezes ZBP: w sądach kilkadziesiąt pozwów w sprawach o WIBOR

Wiceprezes ZBP: w sądach kilkadziesiąt pozwów w sprawach o WIBOR
Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich (fot. ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich szacuje, że w polskich sądach jest kilkadziesiąt pozwów w sprawach o WIBOR - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

Na razie są to pozwy liczone w sztukach, spodziewamy się, że jest ich może kilkadziesiąt, znacznie więcej obecnie jest reklamacji składanych w tej materii, wezwań przedsądowych.

– powiedział na konferencji Białek.

Czytaj także: Wszystko o WIBOR i WIRON, o co chciałbyś zapytać >>>

„Spodziewamy się potencjalnego wzrostu (pozwów – przyp. red.) (…)” – dodał.

WIRON zastąpi WIBOR

Przypomnijmy, że na początku września Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRON (wtedy jeszcze funkcjonujący pod nazwą WIRD) jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym.

Czytaj także: Prezes NBP: nie można akceptować kwestionowania umów kredytowych opartych o WIBOR >>>

Zastąpienie WIBOR innym wskaźnikiem zapowiedział w kwietniu premier Mateusz Morawiecki. Miałby być to jeden ze sposobów – oprócz m.in. tzw wakacji kredytowych – na zmniejszeniu obciążeń kredytobiorców i obniżenie (lub przynajmniej spowolnienie wzrostu) rat kredytów hipotecznych, które mocno w ostatnich miesiącach wzrosły. Według tych zapowiedzi nowy wskaźnik miałby obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Posłuchaj – Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP nt. najnowszych informacji dotyczących wskaźników WIBOR i WIRON

WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, inaczej to stopa referencyjna rynku międzybankowego dla kontraktów kilkumiesięcznych. Na jej podstawie ustalane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny bez WIBOR-u: ZBP komentuje postanowienie sądu >>>

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews