Wiceprezes ZBP o cyfrowych usługach banków spółdzielczych

Wiceprezes ZBP o cyfrowych usługach banków spółdzielczych
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O postępującej cyfryzacji banków lokalnych rozmawialiśmy z Agnieszką Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich podczas Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej 2024.

Jak stwierdziła Agnieszka Wachnicka klienci banków stają się coraz bardziej cyfrowi, a liczebność pokolenia analogowego maleje.

„To dla banków spółdzielczych tworzy duże wyzwanie muszą bowiem konkurować z bankami komercyjnymi o tego klienta cyfrowego” – powiedziała.

„Ta konkurencja wymaga jednak dużych nakładów i duży starań o to żeby banki spółdzielcze w swojej ofercie miały dostępne rozwiązania mobilne, żeby rozwiązania te były cały czas rozwijane i doskonalone, tak aby odpowiadały na potrzeby klientów” – dodała.

Siła rozwiązań zrzeszeniowych

Jej zdaniem bankowość spółdzielcza nadąża za bankowością komercyjną jeśli chodzi o poziom usług cyfrowych. Dzieje się tak dzięki realizacji projektów zrzeszeniowych.

„Takie działa są tańsze, bardziej efektywne i po prostu łatwiejsze” – stwierdziła.

„Nakłady na technologię są bardzo wysokie i w porównaniu do skali działalności banków spółdzielczych wręcz nieproporcjonalne. Stąd też konieczność korzystania ze zrzeszeniowych projektów jest nieunikniona” – doprecyzowała Agnieszka Wachnicka.

Lokalność pozostanie wyróżnikiem banków spółdzielczych

Jednak jej zdaniem wprowadzanie wspólnych rozwiązań technologicznych w ramach zrzeszeń nie będzie oznaczało utraty samodzielności, lokalności poszczególnych banków spółdzielczych.

„Banki spółdzielcze z natury rzeczy są lokalne. Tylko w pewnym zakresie, w pewnych okolicznościach mogą świadczyć działalność na terenie województwa, czy to całego kraju. Lokalność wydaje się niezagrożona dlatego, że dalej banki spółdzielcze będą oferować usługi swojemu gronu klientów, ale będą w stanie to robić szybciej i efektywniej, właśnie dzięki dostępowi  do technologii w ramach Zrzeszeń” – stwierdziła.

Źródło: BANK.pl