Wiceprezes mBanku: wakacje kredytowe mogą mieć ogromny wpływ na wyniki i odpisy sektora bankowego
„Ostatnie kilka tygodni skupione były na analizowaniu konsekwencji wprowadzanych wakacji kredytowych, które z perspektywy potencjalnego wpływu na wyniki, kapitał i stabilność sektora, jeżeli klienci zdecydują się w pełni skorzystać, będą miały ogromny wpływ, bo mówimy o skali odpisów, które będą przekraczały to, co historycznie było stabilnym wynikiem sektora bankowego odpisów rocznie” – powiedział Lusztyn na konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach”.
„Sporo czasu wymaga rozmowa z inwestorami na temat tego, dlaczego tego typu zmiany prawne, które dotyczą funkcjonujących już kontraktów i nie do końca mają racjonalne, ekonomiczne uzasadnienie z perspektywy sektora, są wprowadzane (…)” – dodał.
Pomoc dla kredytobiorców
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi, w tym wakacje kredytowe, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zapisy dotyczące zamiennika dla stawki WIBOR.
Z projektu ustawy wynika, że wniosek o udzielenie wakacji kredytowych może dotyczyć tylko jednej umowy kredytu mieszkaniowego i konsument wskazać ma wnioskowany okres lub okresy zawieszenia umowy. Wniosek dotyczyć ma nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Wykonanie umowy ma zostać zawieszone na okres w nim wskazany z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.
Okres zawieszenia wykonywania umowy ma nie być traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie będą przedłużone o okres zawieszenia wykonywania umowy.
Zawieszenie ma przysługiwać w wymiarze dwóch miesięcy na kwartał w okresie od 1 lipca 2022 do 31 grudnia 2022 r. oraz w wymiarze jednego miesiąca na kwartał w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
Przy założeniu skorzystania z pomocy dla kredytobiorców przez 50 proc. uprawnionych, koszt dla sektora bankowego w 2022 roku określono na ok. 4 mld zł. W 2023 r. koszt dla sektora bankowego w przypadku wakacji kredytowych założono na poziomie analogicznym jak w 2022 r.