Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych

Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych
Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Bezpieczeństwa Banków rozmawialiśmy ze Zbigniewem Wiśniewskim, wiceprezesem zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Z ostatnich badań Fundacji Polska Bezgotówkowa przeprowadzonych w 2023 roku wynika, że osób które w ogóle nie posługują się instrumentami bezgotówkowymi jest w naszym kraju tylko o 10% w odniesieniu do wszystkich mieszkańców Polski – wskazywał nasz rozmówca.

„Systematycznie rośnie grupa osób, które preferują płatności bezgotówkowe. Badanie pokazało na przykład, że 60% ankietowanych w roku 2023 częściej używała instrumentów bezgotówkowych niż rok wcześniej. A 65% wszystkich  transakcji w Polsce było zrealizowanych przy pomocy instrumentów bezgotówkowych” – powiedział Zbigniew Wiśniewski.

Jak zauważył duży wpływ na rosnące znaczenie obrotu gotówkowego mają zmiany pokoleniowe.

Czytaj także: Razem tworzymy bezpieczną przyszłość finansów – ponad 500 bankowców uczestniczy w Forum Bezpieczeństwa Banków

Seniorzy najbardziej podatni na ataki w świecie cyfrowym

Na pytanie o rozwój płatności bezgotówkowych po stronie przedsiębiorców i urzędów – wiceprezes Fundacji zwrócił uwagę na różną sytuację w poszczególnych branżach i w różnych rejonach Polski.

Jedną z takich branż, gdzie jeszcze jest sporo przestrzeni do rozwoju płatności bezgotówkowych są  warsztaty samochodowe czy usługi świadczone w domu.

Nawiązując do tematyki Forum Bezpieczeństwa Banków Zbigniew Wiśniewski powiedział:

„Jednym z celów działania Fundacji jest edukacja. Tworzymy odpowiednie materiały dla konsumentów, dotyczące bezpiecznego posługiwania się instrumentami bezgotówkowymi.

Grupą, która naszym zdaniem jest szczególnie narażona na ewentualne ryzyko ataków są seniorzy i do nich kierujemy znaczącą część naszej komunikacji.

Wspieramy również działania innych podmiotów, między innymi wsparliśmy wydanie podręcznika dla seniorów, który pokazuje w jaki sposób można bezpiecznie poruszać się w świecie cyfrowym.”

Czytaj także: Raport specjalny | Cyberbezpieczeństwo | Banki to swoiste cyfrowe twierdze

Źródło: BANK.pl