Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych
Z ostatnich badań Fundacji Polska Bezgotówkowa przeprowadzonych w 2023 roku wynika, że osób które w ogóle nie posługują się instrumentami bezgotówkowymi jest w naszym kraju tylko o 10% w odniesieniu do wszystkich mieszkańców Polski – wskazywał nasz rozmówca.
„Systematycznie rośnie grupa osób, które preferują płatności bezgotówkowe. Badanie pokazało na przykład, że 60% ankietowanych w roku 2023 częściej używała instrumentów bezgotówkowych niż rok wcześniej. A 65% wszystkich transakcji w Polsce było zrealizowanych przy pomocy instrumentów bezgotówkowych” – powiedział Zbigniew Wiśniewski.
Jak zauważył duży wpływ na rosnące znaczenie obrotu gotówkowego mają zmiany pokoleniowe.
Czytaj także: Razem tworzymy bezpieczną przyszłość finansów – ponad 500 bankowców uczestniczy w Forum Bezpieczeństwa Banków
Seniorzy najbardziej podatni na ataki w świecie cyfrowym
Na pytanie o rozwój płatności bezgotówkowych po stronie przedsiębiorców i urzędów – wiceprezes Fundacji zwrócił uwagę na różną sytuację w poszczególnych branżach i w różnych rejonach Polski.
Jedną z takich branż, gdzie jeszcze jest sporo przestrzeni do rozwoju płatności bezgotówkowych są warsztaty samochodowe czy usługi świadczone w domu.
Nawiązując do tematyki Forum Bezpieczeństwa Banków Zbigniew Wiśniewski powiedział:
„Jednym z celów działania Fundacji jest edukacja. Tworzymy odpowiednie materiały dla konsumentów, dotyczące bezpiecznego posługiwania się instrumentami bezgotówkowymi.
Grupą, która naszym zdaniem jest szczególnie narażona na ewentualne ryzyko ataków są seniorzy i do nich kierujemy znaczącą część naszej komunikacji.
Wspieramy również działania innych podmiotów, między innymi wsparliśmy wydanie podręcznika dla seniorów, który pokazuje w jaki sposób można bezpiecznie poruszać się w świecie cyfrowym.”