Wiceminister cyfryzacji o AI Act podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych

Wiceminister cyfryzacji o AI Act podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych
Dariusz Standerski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gościem Kongresu FTB był Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. W swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do przyjętego przez Radę Unii Europejskiej AI Act i do pomysłu resortu cyfryzacji dotyczącego utworzenia Komisji Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją.

Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczął swoje wystąpienie od nawiązania do obecnej sytuacji międzynarodowej i wojny hybrydowej prowadzonej przez Federację Rosyjską i związanych z tym cyberzagrożeniach.

Jak stwierdził, przemiana technologiczna związana z rozwojem sztucznej inteligencji i technologii kwantowej odbywa się już w czasie globalnego niepokoju. Ważne jest, żeby je wprowadzać z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i dlatego trzeba wprowadzać je spójnie. Chodzi o to, żeby nie popełnić tu zarówno falstartu, jak i o to aby technologie, które nie zostaną odpowiednio uregulowane nie stały się przedmiotem ataku, i jednocześnie żeby regulacja, która jest niewystarczająco precyzyjna, nie wstrzymywała ich rozwoju.

Dlatego ważne jest, żebyśmy nie zatrzymali się w połowie drogi, ale znaleźli złoty środek pomiędzy bezpieczeństwem a rozwojem.

Jak poinformował, w kolejnych miesiącach propozycje przepisów dotyczących AI będą poddawane szerokim konsultacjom społecznym.

Czytaj także: Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o AI>>>

Wdrożenie AI Act

Najważniejszym zadaniem resortu będzie wdrożenie Aktu o sztucznej inteligencji, za którym Polska zagłosowała 21 maja tego roku podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej w zakresie systemów zakazanych. Czyli takich, które wykorzystują AI do popełniania przestępstw.

Rząd chce, żeby do końca tego roku wszystkie zakazane systemy były zlokalizowane i wykluczone. Do końca tego roku będą też trwały prace nad całościowym wdrożeniem Aktu o sztucznej inteligencji, bo na przyszły rok zaplanowano przeprowadzenie najpierw przez Rząd, a następnie przez Sejm projektu ustawy o sztucznej inteligencji. Jak podkreślił, jest to projektowanie przepisów, które prawdopodobnie będą służyły nam nadal za pięć lub dziesięć lat.

Zwrócił uwagę, że regulujemy dziedzinę z jaką nigdy nie mieliśmy wcześniej do czynienia, i która rozwija się bardzo szybko. Wspomniał o propozycji utworzenia Komisji Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją, która ma być czymś więcej niż dodatkowym urzędem i jej zadaniem będzie regulacyjne nadążanie za zmianami technologicznymi.

Czytaj także: Powstanie Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji na wzór KNF?>>>

Szerokie konsultacje

„Potrzebujemy elastycznych przepisów i urzędu, żeby regulator mógł szybko reagować oraz zapobiegać technologiom, których głównym celem jest tylko ułatwianie dokonywania przestępstw” – mówił wiceminister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji chce najbliższe miesiące poświęcić na dyskusję i wypracowanie rozwiązań, co do których wszyscy się z godzą. Zachęcił uczestników Kongresu FTB do wzięcia udziału w tych konsultacjach.

Dodał, że chodzi też o to, żeby model sztucznej inteligencji móc stosować również w bankowości unikając związanego z tą technologią ryzyka.

Źródło: BANK.pl