Powstanie Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji na wzór KNF?

Powstanie Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji na wzór KNF?
Źródło: TUATARA.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Cyfryzacji chce utworzyć Komisję Nadzoru Sztucznej Inteligencji, która mogłaby rozpocząć pracę w 2026 roku i działałby na wzór KNF - poinformował w radiu TOK FM wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski. Punktem wyjścia jest, aby premier wskazywał przewodniczącego organu, a w komisji mieliby zasiadać przedstawiciele innych regulatorów.

„W tej chwili pracujemy nad wdrożeniem Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act – PAP), który przewiduje właśnie nowe kompetencje. Uważam, że w (…) obecnym systemie prawnym kompetencje (powinny być – PAP) wykonywane sprawnie i efektywnie, także finansowo” – powiedział w radiu TOK FM wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

„Planujemy przez następne miesiące przedyskutować i skonsultować (…) projekt, żeby złożyć go na początku 2025 roku, aby taka komisja mogła zacząć swoje prace od początku 2026 roku” – dodał, zapytany o możliwy termin powstania urzędu.

Dodał, że komisja miałaby brać wzorce funkcjonowania od KNF.

Na początek potrzebny Przewodniczący

„Uważam, że trzeba korzystać z dobrych wzorców, i moim zdaniem, właśnie Komisja Nadzoru Finansowego (…) powinna być tutaj wzorem. Oczywiście wszystko będzie podlegać uzgodnieniom. Dzisiaj moją wyjściową propozycją jest to, by prezes rady ministrów (wskazywał przewodniczącego nowego urzędu – PAP)” – dodał.

„To będzie komisja, która będzie badała, czy w szczególności sztuczna inteligencja, model wysokiego ryzyka, który będzie stosowany np. w ochronie zdrowia, np. w wymiarze sprawiedliwości, w transporcie, ruchu drogowym spełnia wszelkie wymagania, to znaczy, że jest certyfikowany i jest monitorowane skąd pochodzą dane” – powiedział Standerski.

Jak wskazał, chciałby, aby przedstawicielami komisji byli również przedstawiciele regulatorów takich jak UKE, UOKiK, UODO czy RPO.

Źródło: PAP BIZNES