Węgierski OTP chce mieć banki w Rosji i na Ukrainie

Węgierski OTP chce mieć banki w Rosji i na Ukrainie
Fot. Okondrat, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Węgierska grupa OTP, która cały czas działa w Rosji i widniała na ukraińskiej liście międzynarodowych sponsorów wojny, jest zainteresowania zakupem ukraińskiego państwowego Sense Bank – poinformował portal Ukrainska Prawda.

„Potencjalna sprzedaż Sense Banku może napotkać pewne trudności, ponieważ węgierska grupa nadal działa w Rosji” – zauważa portal, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Pod koniec stycznia minister finansów Ukrainy Jurij Draganczuk poinformował o gotowości sprzedaży dwóch państwowych banków – Ukrgasbank i Sense Bank. Przekazał również informację o zainteresowaniu zagranicznych inwestorów, nie podając ich jednak z nazwy.

Ukrgasbank został znacjonalizowany w 2009 roku z powodu problemów z wypłacalnością po globalnym kryzysie finansowym. Z kolei należący do rosyjskich oligarchów Sense Bank znacjonalizowano w 2023 roku z powodu sankcji nałożonych na jego właścicieli.

Ekspansja Grupy OTP

Państwo posiada obecnie największy udział w ukraińskim rynku bankowym – informuje Ukrainska Prawda.

„Jeśli transakcja dojdzie do skutku i ukraiński oddział OTP zostanie połączony z Sense, nowy bank może stać się czwartym co do wielkości bankiem na Ukrainie pod względem aktywów netto, za Privatbankiem, Oszczadbankiem i Ukreximbankiem” – zauważa portal.

Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach, w tym w Rosji i na Ukrainie.

OTP i lista międzynarodowych sponsorów wojny w Ukrainie

W maju ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja była odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji.

W związku z tym rząd w Budapeszcie blokował wypłaty dla Kijowa w ramach Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. Choć bank został w końcu usunięty z listy, to Węgrzy domagają się teraz gwarancji, że nie trafi on na nią w przyszłości.

Źródło: PAP BIZNES