Waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa niż zapisana w budżecie państwa

Waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa niż zapisana w budżecie państwa
Fot. stock.adobe.com/WDnet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8% w 2023 roku, poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W budżecie założono, że emerytury wzrosną o 13,8%.

„Waloryzacja będzie na poziomie wyższym niż przewidywaliśmy w budżecie państwa. To będzie 14,8%, […] w tym jeszcze waloryzacja kwotowa, która zapewnia 250 zł [brutto] najniższym świadczeniom” – powiedział Szwed w radiowej Jedynce.

Koszt waloryzacji szacowany jest na ponad 42 mld zł.

Oczekiwanie na wskaźnik wynagrodzeń

Pytany o sposób określania wskaźnika waloryzacji, wiceminister powiedział: „Liczymy  inflację średnioroczną z ubiegłego roku, Główny Urząd Statystyczny ogłosił już te dane roku plus wskaźnik wynagrodzeń. On jeszcze nie został podany, zostanie podany na dniach, ale tutaj nie będzie zmiany, jeżeli chodzi o wysokość waloryzacji, czyli 14,8%”.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zakłada przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur wskaźnikiem 113,8% z minimalną waloryzacją na poziomie 250 zł brutto. Taki też wskaźnik znalazł się w ustawie budżetowej na 2023 r.

Waloryzacja w marcu

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja średnioroczna wyniosła 14,4% w 2022 r. (wobec 5,1% inflacji odnotowanej rok wcześniej). GUS ogłosił także, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 114,8 (wzrost cen o 14,8%).

Waloryzacja jest co do zasady przeprowadzana corocznie, od 1 marca.

Źródło: ISBnews