Wakacje kredytowe: wnioski będzie można składać już w sierpniu?

Wakacje kredytowe: wnioski będzie można składać już w sierpniu?
Fot. stock.adobe.com/Klaudia Baran
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać w sierpniu.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza wakacje kredytowe, która zakłada możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy znajduje się obecnie w Sejmie, który ma rozpatrzyć senackie poprawki.

Czytaj także: Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji >>>

„Ta ustawa jest już przyjęta. […] Ja zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku” – powiedział Buda podczas konferencji prasowej.

Możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy: w 2022 i 2023 r. Kredytobiorcy mogliby z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

Czytaj także: Apel sektora bankowego w sprawie wakacji kredytowych >>>

Wakacje kredytowe mają dotyczyć  zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla jednego kredytu wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Koszt wakacji kredytowych

Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), wartość wsparcia oceniana jest na ok. 4 mld zł. Z analiz Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że koszt wakacji kredytowych może sięgać ok. 20 mld zł. Według szacunków Związku Banków Polskich (ZBP), przy założeniu, że z tego rozwiązania skorzysta 80% uprawnionych łączny koszt dla banków osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Źródło: ISBnews