W USA inflacja w odwrocie

W USA inflacja w odwrocie
USA, Nowy Jork, Manhattan, fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny konsumpcyjne w USA w grudniu wzrosły spadły o 0,1 procent w relacji do listopada, ale rok do roku wzrosły o 6,5% podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Miesiąc wcześniej zasadniczy CPI wzrósł o 0,1 proc. mdm, a rdr wzrósł o 7,1 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,2 proc. mdm i 6 proc. rdr.

Inflacja bazowa wzrosła o 0,3 proc. mdm i 5,7 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +5,7 proc. rdr. Był to jednak najmniejszy wzrost rdr od października 2021 r.

Czytaj także: Inflacja konsumencka i bazowa dwa razy wyższa w Polsce niż w strefie euro>>>

Tanieją paliwa

Ceny benzyny spadły o 9,4 proc. w ciągu miesiąca, a także spadły o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym po tym, jak w połowie 2022 r. przekroczyły 5 USD za galon.

Olej opałowy spadł o 16,6 proc. w ciągu miesiąca, przyczyniając się również do całkowitego spadku indeksu energetycznego CPI o 4,5 proc.

Ceny żywności wzrosły w grudniu o 0,3 proc., podczas gdy koszty wynajmu mieszkań odnotowały kolejny wzrost o 0,8 proc. w ciągu miesiąca, a teraz są wyżej o 7,5 proc. więcej niż rok temu. Koszty wynajmu odpowiadają za około jedną trzecią całkowitego wskaźnika CPI.

Ceny używanych pojazdów, również będące ważnym początkowym czynnikiem wpływającym na inflację, spadły w ciągu miesiąca o 2,5 proc. i o 8,8 proc. rok do roku.

Czytaj także: Ceny paliw spowalniają inflację?>>>

FED zmniejszy skalę kolejnych podwyżek stóp procentowych?

„Spodziewam się, że podniesiemy stopy proc. jeszcze kilka razy w tym roku. Według mnie, czas podwyżek stóp o 75 pb. dobiegł końca. Podnoszenie stóp proc. o 25 pb. to właściwa wielkość podwyżek w najbliższym czasie” – powiedział Prezes Fedu z Filadelfii Patrick Harker.

„Inflacja szybko spada. Oczywiście wciąż jest boleśnie wysoka, ale szybko zmierza w dobrym kierunku. W raporcie nie widzę nic oprócz dobrych wiadomości, z wyjątkiem wskaźnika CPI rdr – 6,5 proc. to zdecydowanie za wysoko” – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

„Trzy miesiące relatywnie niższych odczytów inflacji bazowej zaczynają tworzyć trend. Może on skłonić Fed do dalszego spowolnienia tempa zacieśniania polityki monetarnej już 1 lutego” – powiedział Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.

„Inflacja powinna nadal spadać, prowadząc do zakończenia podwyżek stóp proc. przez Fed tej wiosny i zwiększenia zysków przedsiębiorstw” – powiedział Jeff Buchbinder, główny strateg kapitałowy w LPL Financial.

Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a Nasdaq zanotował piąty zwyżkowy dzień z rzędu. Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,64 proc. i wyniósł 34.189,97 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 3.983,17 pkt. Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,64 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.001,10 pkt.

W piątek w USA rozpoczyna się sezon wyników spółek za czwarty kwartał 2022 roku. Otworzą go największe amerykańskie banki, tj. JPMorgan, Citi, Bank of America i Wells Fargo. W ciągu sesji zyskiwały one po około 1-2 proc., podobnie jak Goldman Sachs i Morgan Stanley, którzy przedstawią swoje wyniki w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: Adam Glapiński: RPP nie kończy cyklu obniżania stóp procentowych, to tylko pauza>>>

Źródło: PAP BIZNES