Strefa VIP: W poszukiwaniu pereł XX wieku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.10.foto.78.a.100xKolekcjonowanie sztuki współczesnej niesie ryzyko podobne do inwestowania w akcje. Może przynieść ponadprzeciętny zysk, ale w czasie załamania rynku również straty. Kto jednak lubi twórczość minionego wieku, powinien podjąć wyzwanie.

Ewa Bednarz

Przy wyborze prac współczesnych twórców trzeba unikać mody, która pociąga za sobą często sztuczny wzrost cen. Zabiegi marszandów, reklama czy opowieści o rekordowych sprzedażach nie zawsze muszą być wyznacznikiem faktycznej wartości nagłaśnianych prac. Poza tym mody się zmieniają, a głośne nazwiska z czasem cichną. Są także takie, o których się długo nie słyszy, a rynek odkrywa je późno… już po śmierci artysty.

Wielcy nieznani

Polski rynek sztuki, a właściwie rynek aukcyjny, jest bardzo młody, ma zaledwie kilkanaście lat. Nie wszyscy artyści zostali więc odpowiednio wylansowani. O wielu jest wciąż cicho, nie mają wystaw, nie cieszą się zainteresowaniem na aukcjach, mimo że ich dzieła są znakomite i można je kupić za niewielkie pieniądze.

– Artyści, którzy zmarli zanim narodził się wolny rynek, nie zdążyli zostać wypromowani, nie pojawili się więc na rynku sztuki – przyznaje Krystyna Czartoryska z warszawskiej galerii ga ga. Jej zdaniem takim sztandarowym przykładem jest zmarły w 1983 r. Roman Usarewicz.

Prace tego gdańskiego artysty znajdują się w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI