Edukacja kadr instytucji finansowych: Jak awansować i dobrze zarabiać, nie tylko w okresie prosperity- Nauka, praktyka i znajomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.10.foto.88.a.150xKryzys mija, pojawia się coraz więcej ogłoszeń z ofertami pracy w sektorze bankowym i finansowym. Zanim spotkamy się z headhunterem warto zaplanować przyszłość - nie tylko to, jak znaleźć pracę, ale także, jak nie stracić jej przy następnym spowolnieniu gospodarczym.

Jan Osiecki

Czy są stanowiska, na których nie trzeba obawiać się bezrobocia? Eksperci przekonują, że tak. – Dobrym specjalistom nie jest straszny żaden kryzys. Najlepszym dowodem na to jest moja firma, bo przecież żyję z tego, że wyszukuję najlepszych kandydatów na pracowników dla innych. Nawet teraz, kiedy wszyscy obawiali się zwolnień, nie narzekałem na brak klientów. Poszukiwani są ludzie, którzy mają wiedzę i doświadczenie. A tych wciąż nie ma zbyt wielu na rynku – mówi Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy zajmującej się doradztwem personalnym Sedlak & Sedlak.

Jak zatem stać się niezastąpionym specjalistą? Eksperci podpowiadają, że już na samym starcie warto dokładnie zaplanować karierę: wyznaczyć sobie dalekosiężny cel i krok po kroku realizować go. Ale, uwaga! Istotna jest nie tylko wiedza zdobyta na studiach, lecz także później, w trakcie staży. I nie wolno zapomnieć o tym, że najważniejsi są i tak ludzie, z którymi stykamy się przez całą karierę.

Lekcja pierwsza…

czyli „Jasiu, jako mój uczeń kształcisz się u mnie na nauce”. Specjaliści są zgodni, że warto zaczynać karierę zgodnie z najstarszymi zasadami: terminować na zasadzie mistrz – uczeń. To wcale nie jest archaiczna forma rozwoju, o czym przekonuje obecny dyrektor ds. strategii w BRE Banku. Po skończeniu Szkoły Głównej Handlowej Ryszard Petru był, od 1997 do 2000 r., doradcą wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. – Uczyliśmy się rzeczy, o których nie mówiono nam na studiach. I choć pracę zaczynałem w instytucji państwowej, to od mojego szefa nauczyłem się typowo biznesowego sposobu działania, bo Leszek Balcerowicz to niezwykle skrupulatna osoba. Praca resortu była związana z makroekonomią, ale nauczyliśmy się również tego, jak powinna działać dobrze zarządzana firma. Każde spotkanie musiało być doskonale przygotowane, nacisk był kładziony na to, żeby mówić krótko i na temat – wspomina Petru.

Szkoła Leszka Balcerowicza okazała się bardzo skuteczna. Jego uczniów można znaleźć dziś w większości najważniejszych instytucji finansowych; razem z Ryszardem Petru w grupie młodych pracowników resortu był m.in. Bartosz Drabikowski, obecnie wiceprezes banku PKO BP SA. W Ministerstwie Finansów zaczynał od stanowiska radcy ministra. Natomiast gabinetem politycznym Leszka Balcerowicza kierował Jakub Karnowski, dziś jedna z najważniejszych postaci w Banku Światowym.

Główną zaletą jest to, że dzięki częstym kontaktom z mistrzem uczeń może niejako bezpośrednio u źródła czerpać informacje o dziedzinie, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI