W orędziu o stanie UE mocne wsparcie Ukrainy

W orędziu o stanie UE mocne wsparcie Ukrainy
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sankcje wobec Rosji będą nadal obowiązywać. To jest czas zdecydowania, to nie jest czas na kompromisy – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w orędziu o stanie UE.

W tegorocznym orędziu szefowej KE nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie. Cieszy nas mocny głos w sprawie sankcji oraz poparcie europejskich aspiracji Ukrainy.

– Jeśli chodzi o unijną gospodarkę, to bardzo dobrze, że KE planuje pakiet wsparcia dla MŚP. Ważną zapowiedzią jest utworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności.  Mógłby on służyć wzmocnieniu strategicznych kompetencji UE, jak np. wsparcie finansowania produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych (API) w państwach członkowskich, o co zabiegamy obecnie w Strasburgu – komentuje Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Czytaj także: Przewodnicząca KE w orędziu o stanie UE zapowiada nowe reguły zarządzania finansami i jeden zbiór przepisów podatkowych dla firm >>>

W tegorocznym orędziu o stanie UE Ursula von der Leyen mówiła również o energii i klimacie, europejskiej gospodarce, w tym ulgach dla MŚP, polityce handlowej czy migracji i uchodźcach.

Źródło: Konfederacja Lewiatan