W listopadzie spadek produkcji przemysłowej i wzrost płac w firmach
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w listopadzie br. wzrosło o 11,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostało spadło o 0,2% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,7% i wyniosło 7 670,19 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian i wyniosło 6 494 tys. etatów, podano w komunikacie.
Konsensus rynkowy to 11,2% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,2% spadku r/r w przypadku zatrudnienia.
Hamowanie przemysłu
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 0,7% r/r w listopadzie 2023 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,2%.
„W listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 0,7% w porównaniu z listopadem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z październikiem br. wzrosła o 0,2%. W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,4% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 10,9% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku” – czytamy w komunikacie.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,3% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% niższym w porównaniu z październikiem br., podano także.
Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 0,8%.
Spadek produkcji sprzedanej w połowie działów przemysłu
Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 17 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w listopadzie 2023 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
„Według wstępnych danych w listopadzie br., w stosunku do listopada ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,0%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,5%, w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7%, maszyn i urządzeń – o 6,6%, papieru i wyrobów z papieru – o 5,4%, metali – o 5%” – czytamy w komunikacie.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 17 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 31,9%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 20,5%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 11,9%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,2%, podał też GUS.