W lipcu ’24 Index PENGAB m/m jest wyższy o 8 pkt., wzrosła koniunktura na rynku depozytów

W lipcu ’24 Index PENGAB m/m jest wyższy o 8 pkt., wzrosła koniunktura na rynku depozytów
Fot. stock.adobe.com / piggu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest niższy o 5 pkt. i w lipcu wynosi 23 pkt. Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt. i wynosi obecnie 22 pkt. Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 2 pkt. i wynosi 12 pkt. Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 9 pkt. i wynosi 11 pkt. W lipcu odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju, czytamy w najnowszym Monitorze Bankowym.

– W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano poprawę odczytów m/m dla rynku depozytów przedsiębiorstwo 11 pkt., a dla osób indywidualnych o 15 pkt.

Dla pozostałych rynków z wyjątkiem kredytów  obrotowych odnotowano m/m korektę prognoz sześciomiesięcznych.

Tadeusz Białek, prezes ZBP

W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano negatywne zmiany. Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynoszą 9 pkt. i obniżyły się o 4 pkt. m/m, a r/r są wyższe o 31 pkt.

W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano spadek o 4 pkt. m/m. Obecnie wynosi-3 pkt., a r/r podwyższyła się o 29 pkt.

Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągnęła poziom 9 pkt., m/m obniżyła się o 7 pkt., a r/r jest wyższa o 39 pkt. – podkreśla dr Tadeusz Białek, prezes ZBP.

Monitor Bankowy lipiec 2024, kredyty depozyty, tabele

– W lipcu Index Pengab odnotował wartość 28.4 pkt, m/m jest wyższy o 8.0 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 6.5 pkt. do poziomu 27.5 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 9.5 pkt. uzyskując wartość 29.4 pkt.

W lipcu m/m zaobserwowano wzrost aktywności klientów na rynku depozytów terminowych zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Spadek odnotowano natomiast na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych.

Marcin Idzik, Kantar.

Lipcowy odczyt ujawnia m/m dalsze pogorszenie sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.

Przewidywania sześciomiesięczne zmian sytuacji na rynku kredytów wskazują na dalsze pogorszenie prognoz – wyjaśnia Marcin Idzik, Minds & Roses.

Czytaj także: Index PENGAB niższy o 7,8 pkt. w czerwcu’24 m/m – wyraźny spadek aktywności na rynku depozytów

Kredyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest niższy o 5 pkt. i w lipcu wynosi 23 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 8pkt., a r/r spadło o 15 pkt.

Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 3 pkt., a r/r jest niższe o 23 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku  kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 4 pkt. i wynosi 52 pkt.

Depozyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów  gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt. i wynosi obecnie 22 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 1 pkt., a r/r wzrost o 22 pkt.

Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 26 pkt.,a r/r jest wyższe o10 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt. iwynosi17 pkt.

Kredyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 2 pkt. i wynosi 12 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 2 pkt., a r/r jest wyższy o 37 pkt.

Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadło 3 pkt., a r/r jest wyższy o 10 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 7 pkt. i wynosi obecnie 30pkt.

Depozyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 9 pkt. i wynosi 11 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 5 pkt, a r/r spadł o 4 pkt.

Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 9 pkt., a r/r jest wyższy o 9 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 8 pkt. i wynosi obecnie 10 pkt.

Czytaj także: W maju ’24 Index PENGAB wyższy o 6,1 pkt.

Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego

W lipcu odnotowano m/m poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku depozytów zarówno przedsiębiorstw, jak i osób indywidualnych. Dla pozostałych monitorowanych rynków z wyjątkiem kredytów obrotowych odnotowano m/m korektę prognoz sześciomiesięcznych.

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej

W lipcu odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 9 pkt., m/m minus 4 pkt., a r/r jest  wyższa o 31pkt.

Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi-3 pkt., m/m spadek o 4 pkt., a r/r jest wyższa o 29 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 9 pkt., m/m spadek o 7 pkt., a r/r jest wyższa o 39pkt.

Sektor bankowy o wprowadzeniu euro, o cyberedukacji

W 2024 r. spadło poparcie środowiska bankowego dla wprowadzenia euro w porównaniu do pomiaru sprzed roku. Obecnie odsetek zwolenników przyjęcia wspólnej waluty wynosi 32 proc. i jest niższy w porównaniu do minionego roku o17 p.p. Jednocześnie o 9 p.p. wzrósł odsetek badanych przeciwnych zastąpieniu złotego wspólną walutą euro, przy wzroście o 3 p.p. odsetka niezdecydowanych.

Zdaniem jednej trzeciej badanych (35proc.) klienci banków dobrze oceniają swoją wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa, 62 proc. twierdzi, że klienci słabo oceniają swoją wiedzę w tym zakresie, a 3 proc., że bardzo słabo.

Najważniejsze zagrożenia dotyczące cyberbezpieczeństwa, z którymi klienci najczęściej zgłaszają się do banków to: oszustwa na internetowych platformach sprzedażowych, podszywanie się pod bank (spoofing/vishing, smishing, phishing), ujawnianie kodów uwierzytelniających lub autoryzacyjnych oraz ataki na klientów z użyciem złośliwego oprogramowania.

Źródło: BANK.pl