W 2022 roku 30 zawodów na liście deficytowych

W 2022 roku 30 zawodów na liście deficytowych
Fot. stock.adobe.com/Panumas
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
2022 roku znalazło się 30 zawodów na liście deficytowych, o 1 więcej niż rok temu - wynika z badania barometr zawodów, wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

„Szybka odbudowa gospodarki, po spowolnieniu wywołanym przez pandemię COVID-19, nie tylko zastopowała wzrost bezrobocia, ale również zwiększyła zapotrzebowanie na pracowników. Według Barometru zawodów na 2022 rok w skali kraju pojawi się 30 zawodów, w których pracodawcy będą mieli trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych i chętnych do pracy kandydatów – o 1 więcej niż przed rokiem” – napisano.

Z największą liczbą deficytów będzie mierzyła się branża budowlana

Niezmiennie z największą liczbą deficytów będzie mierzyła się branża budowlana.

Autorzy badania piszą też, że duże problemy z rekrutacją wystąpią także w branży medyczno-opiekuńczej i TSL (transport-spedycja-logistyka) – w niemal wszystkich powiatach poszukiwani będą kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarki i położne.

Główne powody deficytów

W stosunku do poprzednich edycji badania, w Barometrze na 2022 rok nie zmieniły się główne powody deficytów.

„Z jednej strony są to trudne warunki pracy z nieatrakcyjnymi wynagrodzeniami, które zniechęcają potencjalnych pracowników do podejmowania pracy w zawodzie. Z drugiej strony są to braki w wymaganych kwalifikacjach i doświadczeniu, które uniemożliwiają potencjalnym pracownikom podejmowanie pracy” – napisano.

Nowym zawodem na liście są psychologowie i psychoterapeuci, którzy we wcześniejszych latach znajdowali się w równowadze.

Źródło: PAP BIZNES