Ustalono cenę akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budowa.wykres.01.250xSkala poniedziałkowych zniżek na rynkach akcji przede wszystkim w Europie, a w mniejszym stopniu również w Stanach Zjednoczonych, skłania coraz bardziej do zastanawiania się, czy nie mamy do czynienia z przełomem postrzegania perspektyw koniunktury giełdowej przez inwestorów.

Niemiecki DAX znalazł się na najniższym poziomie w tym roku, amerykański S&P 500 doświadczył największego spadku w tym roku, a nasz WIG przełamał linię 8-miesięcznego trendu zwyżkowego. WIG tak nisko, jak na koniec poniedziałkowej sesji ostatnio był 11 grudnia. To oznacza, że kupujący akcje przez ostatnie ponad półtora miesiąca średnio licząc są pod kreską. W dużej mierze od ich wiary w szybki powrót zwyżek będzie zależeć to, czy osłabienie koniunktury pogłębi się.

Obecna sytuacja na razie dość mocno przypomina tę z II połowy października, kiedy to nasz rynek po kilku tygodniach trendu bocznego doświadczył spadku, który sprowadził go do poziomu najniższego od blisko półtora miesiąca. Po kilku dniach stabilizacji notowań rynek ruszył wtedy w górę. Ta analogia skłania do oczekiwania, że w pozytywnym dla akcji scenariuszu najbliższe dni upłyną na uspokojeniu nastrojów, które stałoby się wstępem do poprawy notowań. Jeśli jednak kursy będą dalej zniżkować, to perspektywa szybkiego powrotu trwalszych zwyżek stanie pod dużym znakiem zapytania.

Z punktu widzenia trwałości przesilenia na rynkach ryzykownych aktywów istotne będzie to, w jak wielu miejscach pojawi się ochłodzenie koniunktury, zarówno jeśli chodzi o rejony świata, jak i rodzaje rynków (czy również na towarach, obligacjach korporacyjnych, zwłaszcza wysokiego ryzyka, czy walutach z rynków wschodzących).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Styczniowy odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług strefy euro przyniósł dalszą poprawę, ale nadal ta sfera gospodarki wykazywała oznaki spowolnienia

Notowania na warszawskim parkiecie spadły w poniedziałek do najniższego poziomu od I połowy grudnia 2012 r.

Rynki nieruchomości

Za 25% udziałów w Polskim Holdingu Nieruchomości Skarb Państwa uzyskał blisko 239 mln zł, co dało 22 zł za akcję. Przedział cenowy dla tej oferty publicznej był wyznaczony na 20-26 zł. Upublicznienie spółki ma być wstępem do dalszej prywatyzacji. W następnym kroku pakiet kontrolny trafi do inwestora strategicznego.
Z przedstawianych na początku każdego miesiąca przez SouFun, największy serwis nieruchomościowy w Chinach, danych o cenach mieszkań w tym największych państwie rozwijającym się wynika, że zwyżka na rynku pierwotnym była największa od 2 lat. Wyniosła 1% w skali miesiąca. Był to 8. kolejny miesiąc ruchu w górę. Średnia cena kształtowała się na poziomie 1577 USD za m2. W porównaniu ze styczniem 2012 r. zwyżka cen wyniosła 1,2%. Na razie więc nie ma powodów do wszczynania alarmu, że rynek zaczyna być znów zbytnio rozgrzany po tym, jak zwłaszcza w I połowie minionego roku udało się go schłodzić.

Od dewelopera

Deweloper ATAL SA zakończył realizację II etapu Osiedla Mieszczańskiego, zlokalizowanego przy ul. Hubskiej w centrum Wrocławia. W ramach tego etapu powstały dwa siedmiokondygnacyjne budynki, w których znalazło się 245 lokali mieszkalnych o pow. od 32 do 62 m kw. w podziemiach budynków znajduje się dwukondygnacyjna hala garowa. Z oferty sprzedaży ponad połowa mieszkań znalazła już swoich nabywców. Aktualne ceny mieszkań z drugiego etapu zaczynają się od 6 tys. zł brutto za m kw. Deweloper w swojej ofercie proponuje również lokale wykończone pod klucz.

Zespół analiz
Home Broker