Ursula von der Leyen, Polska uzyskuje dostęp do 137 mld euro z funduszy UE

Ursula von der Leyen, Polska uzyskuje dostęp do 137 mld euro z funduszy UE
Ursula von der Leyen. Źródło: EC
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje, które uwolnią do 137 mld euro środków z funduszy europejskich dla Polski, zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszawie.

„W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. To pochodzi z funduszu Next Generation oraz z Funduszy Spójnościowych. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratora europejskiego” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wczoraj premier Donald Tusk poinformował, że wszystko wskazuje na to, iż przedstawiciele instytucji europejskich ogłoszą w piątek, że Polska ma odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Na początek 1,5 mld euro dla rolników

„Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie (…). Z satysfakcją przyjmuję plan działań, który wasz rząd przedstawił państwom członkowskim w tym tygodniu. To mocne oświadczenie i jasna ścieżka dla Polski i wasze wysiłki są zdecydowane” – powiedziała przewodnicząca KE.

Szef polskiego rządu, Donald Tusk powiedział, że pierwsze płatności wyniosą 1,5 mld euro dla rolników.

„Pierwsze szybkie płatności, to będzie ok. 1,5 mld euro, które bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności. To pierwszy taki zastrzyk finansowy, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę dla naszych rolników” – powiedział.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES